زندگی نامه و معرفی اشعار شمس لنگرودی


0
زندگی نامه و معرفی اشعار شمس لنگرودیReviewed by آیلار بهرامی on Nov 11Rating:

محمد تقی جواهری گیلانی معروف به محمد شمس لنگرودی از شاعران معاصر ایرانی است که در آبان ماه ۱۳۲۹ در شهرستان لنگرود و در خانواده ای مذهبی  به دنیا آمد و بزرگ شد. دغدغه اصلی شمس لنگرودی همواره شعر بوده است، با این حال او در زمینه ادبیات، پژوهش های ارزشمندی نیز ارائه داده است. لنگرودی از اعضای کانون نویسندگان نیز است. همانطور که پیش تر گفته شد، او در خانواده ای مذهبی به دنیا آمده است؛ پدرش آیت الله جعفر شمس لنگرودی امام جمعه شهر لنگرود بود.

محمد شمس لنگرودی در همان استان گیلان دیپلم خود را در رشته ریاضیات دریافت کرد و برای ادامه تحصیل رشته اقتصاد را انتخاب کرد و در مدرسه عالی بازرگانی رشت مشغول به تحصیل شد. در سال ۴۶ بود که اولین شعرش را در هفته نامه امید به چاپ رساند و رفتار تشنگی را که اولین مجموعه شعرش محسوب می شود در سال ۵۵ منتشر کرد.  خاکستر و بانو و جشن ناپیدا از مجموعه اشعاری بود که او را بیش از پیش به مخاطبانش شناساند. لنگرودی در سال ۶۱، به مدت یک سال در زندان اوین زندانی بود. تجربه زندان تاثیر عمیقی را بر افکار و جهان بینی وی گذاشت. این شاعر برجسته دهه هفتاد را در سکوت به سر برد و تقریبا هیچ اثری از خود را منتشر نکرد تا اینکه در سال ۷۹ مجموعه شعر نت هایی برای بلبل چوبی را منتشر کرد. کم کاری دهه قبل با پرکاری دهه هشتاد جبران شد.

پنجاه و سه ترانه عاشقانه، رسم کردن دست های تو، شب، نقاب عمومی است و ۲۲ مرثیه در تیر ماه از آثار منشر شده در دهه هشتاد بوده است. ایشان در خصوص تفاوت فضای شعرش در مجموعه پنجاه و سه ترانه عاشقانه با اشعار قبلی خود اذعان دارد که: در کتاب هایی قبلی جهانی بسته، تاریک و غم آلود بر فضای شعر حاکم است این در حالی است که با اتفاقات  و قرار گرفتن در فضایی جدیدی از زندگی، دگرگونی های در فضای شعر دیده می شود که به نوعی روشنگری خاصی را در خود دارد. علاوه بر مجموعه شعر هایی که از آن ها یاد شد می توان به مجموعه های می میرم به جرم آنکه زنده بودم، لب خوانی قزل آلای من، ملاح خیابان ها و باغبان جهنم اشاره کرد. ایشان رمانی به نام رژه بر خاک پوک نیز نوشته اند و علاوه بر این رمان، از آثار پژوهشی ایشان می توان به تاریخی تحلیلی شعر نو، رباعی محبوب من، روزی که برف سرخ ببارد، از جان گذشته به مقصود می رسد، مکتب بازگشت بررسی شعر دوره های افشاریه، زندیه، قاجاریه و گردباد شور جنون، تحقیقی در سبک هندی و احوال و اشعار کلیم کاشانی اشاره کرد.

ایشان در زمینه ادبیات کودک نیز فعالیت هایی داشته اند که از جمله آن ها می توان به شبی که مریم گم شد و رومی و بومی؛روایت تازه از حکایت موش و گربه اشاره کرد. شمس لنگرودی به بدنه سینما نیز ورود کرد؛ با فیلم های فلامینگو شماره ۱۳ به کارگردانی حمیدرضا علیقلیان در سال ۸۹ و فیلم احتمال باران اسیدی به کارگردانی بهتاش صناعی ها  که از آبان ماه ۹۴  در گروه هنر و تجربه به روی پرده سینماها رفته است. ایشان در سال ۹۳ نامزد دریافت جایزه در جشنواره شعر فجر بودند که طی نامه ای کناره گیری خود از این جشنواره را اعلام کرد. در خصوص این شاعر فرهیخته، مستندی به کارگردانی آرش سنجابی به نام سخت مثل آب ساخته شده است.


Like it? Share with your friends!

0

One Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.