زندگی نامه و معرفی نمایش‌نامه‌های ویلیام شکسپیر

0
2703
ویلیام شکسپیر یکی از برترین نمایش نامه نویسان جاودانه دنیا
ویلیام شکسپیر یکی از برترین نمایش نامه نویسان جاودانه دنیا
زندگی نامه و معرفی نمایش‌نامه‌های ویلیام شکسپیرReviewed by پرستو آشتیان on Sep 29Rating:

ویلیام شکسپیر نامی آشنا و ماندگار در تاریخ ادبیات جهان می‌باشد. این نویسنده و شاعر انگلیسی که به جرأت می‌توان او را برترین نمایشنامه‌نویس تا حال حاضر دانست، فرد بسیار تأثیرگذاری بر دنیای پیرامونش بوده است. به گونه‌ای که حیطه‌های ادبیات، فرهنگ، هنر و تئاتر معاصرش در حد چشمگیری تأثیرپذیرفته از افکار و آثار این نویسنده بوده است. او با عنوان شاعر ملی انگلستان نیز شناخته می‌شود.

ویلیام شکسپیر فعالیت خود را با بازی در تئاتر و نمایشنامه‌نویسی آغاز کرد و به زودی به موفقیت و شهرت زیادی در سطح لندن دست پیدا کرد. نمایشنامه‌های او در حدی مورد پذیرش هستند که با اینکه اواخر قرن شانزدهم و اوایل قرن نوزدهم نوشته شده‌اند، هنوز هم در اکثر کشورهای جهان طرفداران فراوانی دارند و همه ساله در بسیاری از نقاط دنیا روی صحنه می‌روند. بین صاحب‌نظران اتفاق نظر وجود دارد که شکسپیر از موهبت خلاقیت و قوه‌ی تخیل قوی برخوردار بوده است و آثارش در ذهن برجا می‌مانند. او نویسنده‌ای با افکار بسیار عمیق و طبعی لطیف و شاعرانه بوده است.

در مورد زندگی شخصی ویلیام شکسپیر و رویدادهای مهم آن اطلاعات زیادی در دسترس نیست و بسیاری از مسائل در هاله‌ای از ابهام قرار دارند. حدس و گمانه‌ها حاکی از آن است که غزلیات شکسپیر حکم زندگی‌نامه‌ای خودنوشته را دارند. به غیر از اشعار، دسته دیگر اهم آثار ویلیام شکسپیر، نمایشنامه‌های تراژدی هستند این آثار به احتمال زیاد برمبنای مطالعات او از نوشته‌های مورخین یونانی نوشته شده‌اند. تعدادی از آنها بازنگری بر داستان‌های قبلی بوده‌اند و اکثراً بر مبنای تاریخ انگلیسی و لاتین به رشته تحریر درآمده‌اند. دسته دیگر آثار وی، نمایشنامه‌هایی هستند که به طور اختصاصی تاریخی می‌باشند و زندگی و فرمانروایی پادشاهان انگلستان، رویدادهای مهم سیاسی دوره‌ی آنها را روایت می‌کند.

آثار ویلیام شکسپیر به اکثر زبان‌های زنده دنیا ترجمه شده‌اند و در ایران نیز از دیرباز مورد توجه اهالی ادب و هنر بوده‌اند. از جمله مشهورترین این آثار که در میان ایرانیان جایگاه ویژه‌ای دارند می‌توان به غزلیات شکسپیر و نمایشنامه‌های هملت، مکبث، رومئو و ژولیت، اتللو، شاه لیر، رام کردن زن سرکش، هیاهوی بسیار برای هیچ، رویا در شب نیمه تابستان، تاجر ونیزی، تراژدی قیصر، آنتونیوس و کلئوپاترا و هر طور که بخواهید اشاره کرد.

5/5 (2)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.