زندگی‌نامه و آثار شهرنوش پارسی پور


0
زندگی‌نامه و آثار شهرنوش پارسی پورReviewed by آیلار بهرامی on Aug 11Rating:

شهرنوش پارسی پور نویسنده ایرانی پرکار، کنجکاو و پر ماجرای قبل و بعد از انقلاب اسلامی ایران است. پارسی پور متولد ۲۸ بهمن ۱۳۲۴ در تهران است. او در ایران در رشته علوم اجتماعی تحصیل کرد.  این نویسنده در سال ۱۳۴۶ با ناصر تقوایی، کارگردان تاثیر گذار و خلاق ایرانی ازدواج کرد اما سال ۱۳۵۲ خاتمه این ازدواج بود.

پارسی پور در سال ۱۳۵۳ تهیه کننده برنامه زنان روستایی بود که از تلوزیون ملی ایران پخش می شد. پس از اعدام خسرو گلسرخی، شاعر و نویسنده کمونیست و کرامت الله دانشیان فعال سیاسی چپ گرا و دستگیری غلام حسین ساعدی و هوشنگ گلشیری در همان سال، پارسی پور از تلوزیون ملی ایران استعفا داد. او استعفایش را اعتراض به اعدام بی رویه و رفتار توهین آمیز سازمان امنیت تلقی می کرد.

بعد از این استعفا به نوشتن سگ و زمستان بلند مشغول شد. در همان زمان بود که او را دستگیر کردند و ۵۴ روز را در زندان به سر برد. او بعد از آزادی از زندان در سال ۱۳۵۵ به فرانسه مهاجرت کرد و به تحصیل زیان و ادبیات چینی پرداخت و به نوشتن کتاب ماجراهای کوچک و ساده روح درخت مشغول شد. با این اوصاف او در زمان انقلاب به در فرانسه به سر می برد و صرفا وقایع انقلاب را از دور تماشا می کرد.

در تابستان ۱۳۵۸ به ایران آمد و دوباره به فرانسه بازگشت اما در آذر ماه همان سال به علت فوت پدرش به کشور بازگشت ولی ماندگار نشد . او در فکر مهاجرت به کانادا بود اما نهایتا ادامه زندگی در ایران را ترجیح داده بود.

زندگی پرماجرا و و پر فراز و نشیب پارسی پور همچنان ادامه داشت. در سال ۶۰ وقتی به همراه مادرش به دیدار خواهر که در زندان اوین بود رفته بودند، خودروشان بازرسی شد. برادرش در آن سال ها مشغول جمع آوری  و آرشیو کردن روزنامه ها و مجلات همان سال ها بود و بخشی ارز آن ها در ماشین مادرش گذاشته بود. با پیدا شدن این مجلات در ماشین چهار سال زندانی شدن پارسی پور آغاز شد.

بعد از زندان، زنان بدون مردان را برای چاپ به نشر نقره سپرد. بعد از چاپ این کتاب، کمیته منکرات به این علت که پارسی پور موضوع بکارت را در این کتاب نشانه رفته بود، این اثر را ضد اسلامی خواندند و این اثر را توقیف کردند. او به خاطر این کتاب برای بار سوم به زندان افتاد. پارسی پور بعد از آزادی از زندان به آمریکا مهاجرت کرد.

women without men

شیرین نشاط از روی زنان بدون مردان فیلمی به همین نام ساخت. این فیلم درباره حوادث و رویدادهای ایران در کودتای ۲۸ مرداد و بر افتادن دولت مصدق است. در این فیلم به شرایط زنان ایرانی در آن دوران پرداخته شده است.

این نویسنده در آمریکا کتاب های شیوا، بر بال باد نشستن، آداب صرف چای در حضور گرگ و خاطرات زندان را، که به نوعی زندگی نامه خودش است، نوشته است.

از دیگر آثار این نویسنده می توان به طوبا و معنای شب، آویزه های بلور، تجربه های آزاد، عقل آبی، توپک قرمز اشاره کرد. پارسی پور در ترجمه نیز ید طولایی داشته است که آثار زیر آثار ترجمه او می باشد:

شکار جادوگران شرلی جکسن، گردونه تاريخ
پيرا روانشناسی ( از سری چه می دانم )
از کنفوسيوس تا راه پيمايی دراز دلفين دولرس
تاريخ چين- از جنگهای ترياک تا انقلاب فرهنگی ( چهار جلد )
لائودزه و مرشدان دائويی


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.