معرفی کتاب تربیت احساسات نوشته گوستاو فلوبر


0
معرفی کتاب تربیت احساسات نوشته گوستاو فلوبرReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Nov 25Rating:

تربیت احساسات اولین بار در پاریس و در سال ۱۸۶۹ و بعد از گذشت ۱۳ سال از موفقیت چشمگیر مادام بوواری، به چاپ رسید و سال‌ها در سایه این کتاب بود تا سرانجام توسط منتقدین جدی گرفته شد. این رمان اثر گوستاو فلوبر و یکی از بزرگترین رمان‌های تربیتی و از اولین رمان‌های مدرن، داستانی شبه حماسی و کمدیتراژدی در مورد فردریک مورو، فرد ساده‌ای که میراث خود را با سرمایه‌گذاری‌های غلط، دوستان نا اهل و برای زنان اشتباهی تباه می‌سازد، روایت می‌کند.

فلوبر در نامه‌ای که برای دوست خود جرج ساند نوشت ادعا کرد در تلاش برای نوشتن جملات آهنگین ولی بدون قافیه بوده است و ساند هم در پاسخ با لحن مادرانه‌ای گفته بود که : این مرد بسیار مهربان، دوست داشتنی، ساده و خوش مشرب چرا سعی می‌کند ما را از زندگی دلسرد نماید؟ اما ساند که بدون خستگی در پی لذت بردن است و با خودپسندی می‌نویسد، در مورد طبیعت نیرو بخش یأس فلوبر اشتباه کرده است. دلسردی او از زندگی انتظاری را ایجاد می‌کند که فلوبر را مجبور به پیشرفت می نماید.

فلوبر نویسنده‌ای است که همه چیز را توصیف می‌کند. او می‌تواند هر چیزی را از لباس و مبلمان گرفته تا مردم و احساسات آن‌ها را به صورت ادیبانه‌ای توصیف نماید. زمان بسیاری را برای انتخاب کلمات صرف می‌کند ولی نتیجه نهایی کار او بسیار زیبا است. او برای این که مطمئن شود تربیت احساسات از نظر سیاسی و اجتماعی کامل است تحقیقات بسیاری انجام داد. اما همین سختگیری‌ها، کتاب را کسل کننده کرده است. گرچه که داستان در میان انقلاب‌های اجتماعی و اقتصادی رخ می‌دهد، اما فلوبر تنها به خواننده اجازه دسترسی به سطوح بالای جامعه را می‌دهد یعنی بورژواها و ثروتمندانی که همواره تشنه پول بیشترند.

اعمال همه شخصیت‌های رمان با انگیزه جستجوی عشق انجام می‌شود جستجویی که برای زنده ماندن و شاد بودن بیهوده به نظر می‌رسد. تعقیب مادام آرنوکس توسط فردریک هسته اصلی این جستجو هاست. جستجوهای سایر شخصیت‌ها بار درام کمتری با خود دارد اما نیروی محرک اقدامات آن ها به شمار می‌رود. در تربیت احساسات، نفس این جستجو و نه نتیجه آن هدفی است که زندگی برای آن ساخته شده است.

تعدادی از معاصران فلوبر این رمان را محکوم کرده‌اند. این عده معتقدند که رمان از نظر اخلاقی، کثیف از نظر سیاسی، منحرف و فاقد زیبایی ادبی است. تا همین اواخر نیز این نظر در باره کتاب باقی مانده است در حالی که مادام بواری در جامعه ادبی همچنان در حال جلوه گری است.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.