معرفی کتاب دَم را دریاب نوشته سال بلو

معرفی کتاب دَم را دریاب نوشته سال بلو

0
2017
دَم را دریاب، نوشته‌ی سال بلو
دَم را دریاب، نوشته‌ی سال بلو
معرفی کتاب دَم را دریاب نوشته سال بلوReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Jun 12Rating:

دَم را دریاب چهارمین رمان سال بلو منتشر شده به سال ۱۹۵۶ است. در این رمان، موضوع قطعی ضعف بشر است. ضعفی که به سختی می‌توان آن را پنهان کرد یا به آن اعتراف نمود. اما اگر با نگاه نزدیک و مهربانانه بلو به آن نگریست شود، تصویری عمیقا حقیقی از وجود انسان آن چنانکه در یک روز زندگی می‌کند و جایگاه انسان در زمان، که سعی می‌کند تا باقی است بهترین استفاده را از آن ببرد، ارائه می‌دهد. جهان کاملاً معمولی، جزئیات عادی زندگی، عصبانیت از زندگی، حس هستی گرایانه از انسان بودن خود، به صورت شجاعانه‌ای در مرکز داستان بلو جای دارد.

دَم را دریاب بازتابی از زمانی است که در آن نوشته شد یعنی سال‌های بعد از جنگ جهانی دوم. این جنگ یکی از عوامل متعدد و مهم در پس زمینه انزوای ویلهلم است، انزوایی که در واقع احساس بسیاری از افراد در طی آن زمان بود. تامی فرد ایده آل گرایی است که توسط فشار دنیای بیرون احاطه شده است. چشم انداز شهری نشانه‌ای است که به انزوای او کمک می‌کند چون او همیشه فردی تنها در یک جمعیت است. بلو می‌خواهد که خواننده این تنهایی را دریابد و به همین دلیل بیشتر رمان در ذهن تامی می‌گذرد.

در سراسر رمان دَم را دریاب ایده روانشناسی هم مانند نیروی روشنایی و هم مانند موضوعی که به سخره گرفته شده است، نشان داده می‌شود. بلو این اصل را از طریق انتخاب نام هر دو شخصیت -نام دو روانشناس معروف- و همین طور از طریق شخصیت  دکتر تمکین که به ادعای خود روانشناس است انجام می‌دهد. علاوه بر این یکی از بزرگترین کشمکش‌های رمان از نظریات فروید نشأت گرفته شده است: یعنی نفرت اودیپی تامی که نسبت به پدر خود دارد.

تامی ویلهلم مردی در اواسط دهه چهل زندگی، در هتل گلوریانا در غرب نیویورک زندگی می کند، هتلی که برای چند سال پدر او نیز در آن سکونت داشته است. او از ابتدای داستان حال خوشی ندارد، شاید به دلیل زندگی در هتلی که از بازنشستگان و سالمندان پر شده و در ادامه رمان هم چهره انزوا طلبی در میان جمع دارد. رمان یک روز بسیار مهم در زندگی تامی ویلهلم را بررسی می‌کند یعنی روز حسابرسی. با شروع داستان ویلهلم در آسانسور برای خوردن صبحانه با پدر خود پایین می‌رود، کاری که هر روز صبح انجام می‌دهد. اما این روز حس متفاوتی برای تامی دارد،  او ترس خاصی دارد و احساس می‌کند اتفاقاتی که در ساعات آینده برای او پیش می‌آید، مدتی است انتظار او را می‌کشد.

5/5 (3)

امتیاز دهی

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.