زندگی نامه و معرفی آثار سال بلو


0

سال بلو نویسنده‌ی نامدار کانادایی- آمریکایی در سال ۱۹۷۶ به خاطر ترکیب فهم بشری و تحلیل‌های لطیف از فرهنگ معاصر در آثارش؛ برنده جایزه نوبل ادبیات شد. وی در همان سال برای کتاب هدیه هومبولت مفتخر به کسب جایزه پولیتزر داستان نیز شد. بلو تنها نویسنده‌ای است که در طول عمر خود سه بار برنده جایزه کتاب ملی داستان شده است. از دیگر افتخارات بلو کسب نشان ملی هنر است. علاوه بر کسب جوایز معتبر متعدد، نام کتاب‌های بلو اکثرا در میان بهترین آثار داستانی جهان به چشم می‌خورد.

بلو زاده‌ی کبک کانادا است که در شیکاگوی آمریکا بزرگ شده است. در طول جنگ جهانی دوم او عضوی از نیروی دریایی بود و در طی همین دوره اولین رمانش، مرد معلق را نوشت. او همچنین سالیان زیادی را به فعایت آکادمیک خود اختصاص داد و در بهترین دانشگاه‌های ایالات متحده تدریس کرد. کتاب‌های معروفی همچون ماجراهای اوگی مارچ، هرتزوگ و هدیه هومبولت ثمره‌ی دوران تدریس بلو هستند.

آثار سال بلو عموماً از ماهیت نامتجانس تمدن مدرن حرف می‌زنند و همچنین توانایی غلبه بشر بر ضعف‌هایش و دستیابی به سرافرازی یا آگاهی از مسائل مد نظر این نویسنده در کتاب‌هایش هستند. بلو ایرادات زیادی را به تمدن مدرن وارد می‌داند او معتقد است تمدن مدرن قادر است عصبیت، ماده ‌پرستی و دانش گمراه‌کننده را در جامعه اشاعه دهد. شخصیت‌های اصلی در رمان‌های بلو معمولاً دارای ویژگی‌های قهرمان‌گونه هستند و بارها در برابر نیروهای اهریمنی جامعه می‌ایستند.

اغلب شخصیت‌های داستان‌های بلو مانند خودش یهودی هستند. یهودیت و هویت از زمینه‌های غالب در آثار وی به شمار می‌روند. شخصیت‌ها در کتاب‌های بلو دارای خصوصیت بیگانگی هستند، به عقیده‌ی خود نویسنده هیچ کدام از قهرمانان داستان‌هایش به طور کامل مثبت نیستند، اما در جدال‌های درونی خود فرق خوب و بد را می‌دانند و دغدغه آنها اجرا کردن تصمیم درست در جامعه مدرن است. آنها در تلاش هستند تا خود را از سلطه و کنترل قواعد اجتماعی خلاص کنند بدون اینکه چهره‌ی شورشیان را پیدا کنند. آنها به دنبال راه حل غیرستیزه‌جویانه‌ای برای حمایت از حق انتخاب خود هستند.

رمانهایی مانند هدیه هومبولت، هرتزوگ، دم را دریاب، مرد معلق، سلطان باران،‌ دسامبر، رئیس دانشکده و رولشتاین و مجموعه داستان وقتشه ساکت شی به فارسی ترجمه شده‌اند.


Like it? Share with your friends!

0

2 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.