زندگی‌نامه و معرفی آثار ساموئل بکت


0
زندگی‌نامه و معرفی آثار ساموئل بکتReviewed by پرستو آشتیان on May 25Rating:

ساموئل بکت رمان‌نویس، نمایشنامه‌نویس و شاعر ایرلندی در سال ۱۹۶۹ موفق به کسب جایزه نوبل ادبیات شد. این جایزه ادبی به خاطر قالب نوین رمان‌ها و نمایشنامه‌هایش که در آنها در فرودستی انسان مدرن به اوج رفعت دست می‌یابد به او اعطا شده است. او یکی از پیشتازان عرصه نویسندگی و تئاتر به شمار می‌رود. نوشته‌های بکت حاکی از نگاه غم‌انگیز به طبیعت انسان می‌باشد که با به‌کارگیری کمدی سیاه بیان می‌شود. وی یکی از آخرین نویسندگان مدرنیسم به شمار می‌رود و به عنوان شخصی که منبع الهام نویسندگان بعد از خود بوده است، یکی از اولین پست مدرنیست‌ها نیز دانسته می‌شود. بکت همچنین از مهم‌ترین شخصیت‌ها در شکل‌گیری تئاتر ابزورد می‌باشد. آخرین آثارش رنگ و بوی مینمالیستی دارد.

ساموئل بکت بیشتر سال‌های عمر خود را در فرانسه سپری کرد و آنجا به جیمز جویس معرفی شد. ارتباط با این نویسنده ایرلندی موجب تأثیرات بسیار عمیقی بر نوشته‌های بکت شد. او به سفر دور اروپا پرداخت و در این ایام شعر و داستان می‌نوشت و افرادی که در این سفرها ملاقات کرد بعدها الهام‌بخش شخصیت‌های اصلی داستان‌های مشهورش شدند. در خلال جنگ جهانی دوم، بکت به عنوان شهروند ایرلندی در فرانسه باقی ماند و به مبارزه در جنبش مقاومت پرداخت و پس از فاش شدن فعالیت گروه، با همسرش به منطقه‌ای دورافتاده پناه برد و تا پایان جنگ آنجا ماند.

پس از اتمام جنگ ساموئل بکت از طرف ارتش فرانسه موفق به دریافت نشان صلیب جنگ به پاس فعالیت‌هایش در دوران مقاومت فرانسه شد. او ماندگارترین آثار خود را بین جنگ جهانی دوم و دهه ۶۰ میلادی به زبان فرانسوی نوشت. بکت متوجه شده بود که آثارش می‌بایست وابسته به تفکرات شخصی و برخاسته از ذهن و تجربیات خودش باشد. نمایشنامه‌های او در چارچوب سنتی و تابع قواعد مرسوم طرح و زمان و مکان نوشته نشده است و در عوض تمرکز او بر عناصر اصلی شرایط انسانی با بهره‌گیری از طنز سیاه است.

ساموئل بکت در سال‌های آخر عمرش شاهد موفقیت چشمگیر نمایشنامه‌هایش بر روی صحنه‌ی تئاتر در سراسر جهان بود.او به فعالیت در عرصه کارگردانی تئاتر نیز پرداخت و سرانجام در سال ۱۹۸۹ به دلیل شرایط نامساعد سلامتش چشم از جهان فروبست. آثاری همچون مالوی، مورفی ، مالون می‌میرد، نام ناپذیر، در انتظار گودو و آخر بازی به فارسی ترجمه شده‌اند.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.