زندگی‌نامه و معرفی آثار صادق هدایت

0
1401
صادق هدایت، نویسنده مشهور ایرانی
صادق هدایت، نویسنده مشهور ایرانی
زندگی‌نامه و معرفی آثار صادق هدایتReviewed by محمدهادی علیپورمطلق on Mar 29Rating:

صادق هدایت نویسنده مشهور ایرانی و از جمله افرادی است که بعنوان بوجود آورندگان داستان نویسی نوین در ایران قلمداد می‌گردند. تأثیر بسیار زیاد هدایت در شکل‌گیری ادبیات داستانی ایران و غنا دادن به آن توسط تمامی فعالان ادبیات ایران تأیید شده است. وی که بعنوان فرد اول ادبیات داستانی معاصر ایران مطرح می‌باشد آثار ماندگاری را بوجود آورده که نام آنها برای همیشه در تاریخ ادبیات ایران خواهد درخشید.

صادق هدایت در ایران عضو گروه ربعه بود که اعضای این گروه در ابتدا به جز خودش شامل مجتبی مینوی، مسعود فرزاد، بزرگ علوی می‌شدند و بعدها نفرات دیگری نیز به آن اضافه شدند. افراد این گروه به طور مکرر و اغلب در کافه‌ها تهران با یکدیگر دیدار می‌کردند و به کارهای فرهنگی و ادبی و نشر آثار می‌پرداختند.

اندیشه‌های ناسیونالیسمی و سبک رئالیسم پایه‌های اصلی آثار هدایت را تشکیل می‌دهد. آثار او شامل رمان‌ها، داستان‌های کوتاه، تحقیق‌ها، نمایشنامه، سفرنامه و ترجمه آثار نویسندگان مطرح دنیا مانند فرانتس کافکا، ژان پل سارتر، آنتون چخوف می‌شود. رمان بوف کور که توسط وی در سال ۱۳۱۵ به چاپ رسید با اتفاق نظر منتقدین و اهل قلم بعنوان شاهکار ادبیات داستانی معاصر ایران مطرح می‌باشد. 

“هادی صداقت” نام مستعاری است که وی در آخرین رمانش با نام توپ مرواری برای خود برگزیده است. او استعداد خاصی در پرورش دادن شخصیت‌های داشتان خود داشت و اینکار منجر به محبوبیت دوچندان آثار وی گردیده بطوری که ممکن است افراد جامعه نام کتاب “سه قطره خون” را نشناسند، اما داش آکل شخصیت اصلی یکی از داستان‌ها اسمی آشنا برای ایرانی‌ها می‌باشد. از جمله سایر آثار وی می‌توان به مجموعه داستان‌های زنده به گور، سایه روشن و کتاب نیرنگستان اشاره نمود.

صادق هدایت یک بار در جوانی اقدام به خودکشی در رودخانه‌ای در فرانسه نمود که نافرجام بود و توضیح چندانی راجع به آن نداد هر چند که اطرافیان مسائل عاطفی را علت این اقدام وی می‌دانند. سرانجام او در ۱۳۳۰ بوسیله‌ی گاز خودکشی کرد و قبل از آن بسیاری از دست‌نوشته‌های چاپ نشده‌اش را از بین برد.

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.