زندگی نامه و معرفی آثار فیلیپ راث


0

فیلیپ راث از نویسندگان به‌نام امروز آمریکا است. او اولین بار با انتشار رمان کوتاه خداحافط کلمبوس و پنج داستان کوتاه مورد توجه رسانه‌ها و جوامع ادبی قرار گرفت. این کتاب تصویری طنزگونه از زندگی یهودی آمریکا ارائه می‌دهد که برای راث کسب جایزه ملی داستان را به همراه داشت. انتشار کتابهای بعدی روند صعودی مشهوریت را برای او رقم زد هر چند که صراحت نوشتار او در صحنه‌های اروتیک بسیار مورد انتقاد قرار گرفته است.

او که خود یک آمریکایی یهودی است، موضوع بسیاری از کتابهایش حول محور زندگی یهودیان طبقه متوسط، شناسایی هویت یهودی و آمریکایی و کشمکش‌های درونی این جامعه می‌گردد. راث تحصیلات خود در رشته ادبیات انگلیسی را در دانشگاه شیکاگو و در مقطع فوق لیسانس به پایان رساند و مدتها در این دانشگاه و دانشگاه‌های دیگر به تدریس ادبیات اشتغال داشت. او یکی از نویسندگان آمریکایی است که در طول عمر خود موفق به کسب جوایز زیادی شده است از این جمله جایزه‌های معتبر من بوکر و پولیتزر و همچنین جایزه ملی حلقه منتقدان کتاب، جایزه فاکنر، جایزه فرانتس کافکا و جایزه پرنس آستوریاس هستند.

در دهه ۱۹۷۰ شخصیتی با نام ناتان زوکرمن در کتاب‌های راث متولد شد که در چندین کتاب به عنوان شخصیت اصلی ظاهر شد. این کتاب‌ها از برجسته‌ترین آثار راث هستند که زندگی و مشغله‌های زوکرمن را به تصویر می‌کشند. بسیاری بر این باورند که زوکرمن به عنوان وسیله‌ای برای خلق بیوگرافی خودنوشت توسط راث استفاده شده است و در واقع همزاد یا خود دیگر نویسنده است. فیلیپ راث در پاسخ سوال گزارشگر پاریس ریویو که چگونه یک کتاب را شروع می‌کند گفته است که شروع یک کتاب همواره برای او ناخوشایند است، در آن زمان او هرگز نمی‌تواند در مورد شخصیت و ماجرا مطمئن باشد و یک شخصیت در دل ماجرا شروع مطلوبی برای او به شمار می‌آید. راث برای نوشتن یک کتاب بارها و بارها شروع آنرا روی کاغذ می‌آورد تا آنچه که موردنظرش است را پیدا کند.

کتاب‌های فیلیپ راث تاکنون بارها مبنای ساخت فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی بوده‌اند و از این میان آثاری همچون رئیس جمهور ما، زنگار بشر، خشم، با یک کمونیست ازدواج کردم و یکی مثل همه به فارسی ترجمه شده‌اند.


Like it? Share with your friends!

0

One Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.