معرفی کتاب رابینسون کوروزوئه نوشته دانیل دفو

0
1978
رابینسون کوروزوئه، نوشته‌ی دانیل دفو
رابینسون کوروزوئه، نوشته‌ی دانیل دفو
معرفی کتاب رابینسون کوروزوئه نوشته دانیل دفوReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Jan 29Rating:

دانیل دفو (۱۶۶۰-۱۷۳۱) یک تاجر، نویسنده و روزنامه نگار انگلیسی است که به خاطر انتشار رمان رابینسون کوروزوئه به شهرت جهانی رسید. در واقع او با این رمان به همگانی سازی رمان در انگلستان کمک کرد و در میان بنیان گذاران رمان انگلیسی قرار گرفت. او یک نویسنده خلاق و همه کاره، با بیش از ۵۰۰۰ تالیف شامل کتاب، جزوه، روزنامه در موضوعات مختلف شامل سیاست، جرم، مذهب، ازدواج، روانشناسی و ماوراءالطبیعه و پیشگام در روزنامه نگاری اقتصادی بود.

دانیل دفو زمانی در ادبیات به جاودانگی رسید که در آوریل ۱۷۱۹، رمان رابینسون کوروزوئه را منتشر ساخت. این کتاب در واقع، چالشی در برابر وضعیت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در زمان خودش بود. دفو از طریق نمایش یک محیط طبیعی خیالی، که در غیاب قوانین اجتماع، ساخته شده بود، جنبه‌های سیاسی و اقتصادی جامعه انگلستان را مورد نقد قرار می‌دهد؛ علاوه بر این، دفو توانایی خود را جهت نمایش رابطه راوی با طبیعت را از طریق رشد شخصی و توسعه فردی، در این رمان نشان می‌دهد. شخصیت کوروزوئه به اعتقاد کالریج، “یک نمایش جهانی و همچنین یک شخصیت جهانی، برای هر خواننده ای است”.

دفو در رمان رابینسون کوروزوئه ، از افسانه سرباز کشتی شکسته برای نقد جامعه استفاده می کند. درواقع، داستان رابینسون، براساس داستان یک ملوان اسکاتلندی به نام السکاندر سلکریک که به تنهایی در جزیره‌ای به نام ماس تیرا از مجموعه جزایر خوان فرناندر برای مدت ۴ سال زندگی کرد تا بالاخره نجات یافت، می‌باشد. این جزیره که هم‌اکنون قسمتی از کشور شیلی است تغییر نام یافته و در نقشه‌های جغرافیایی به نام رابینسون کروزوئه می‌باشد. در ارائه ویژگی‌های جزیره، دفو وسایل ضروری برای ساخت یک جامعه آرمانی را می‌سازد؛ این تصویرسازی برای جامعه آرمانی در نویسندگان پس از او نیز رواج یافت.

رابینسون یک جوان از خانواده اشرافی است که برای مبارزه با خواسته خانواده‌اش مبنی بر ادامه دادن شغل موروثی شان، به یک سفر دریایی می‌رود. در این سفر گرفتار طوفان‌های وحشتناکی می‌شود. بعد از نجات از طوفان کشتی کوروزوئه و همراهانش دچار آسیب می‌شود و او به تنهایی به ساحل جزیره‌ای دورافتاده می‌رسد. اگرچه رابینسون یک قهرمان نمایشی و یا ماجراجویی بزرگ نیست، اما خصوصیات شخصیت منحصر به فردی دارد که او را مورد توجه مخاطبانش قرار داد. پشتکار او در گذران ماه‌ها برای ساخت یک بلم و تمرین سفالگری، از جمله خصوصیات قابل ستایش اوست. علاوه بر این چاره جویی او در ساخت یک خانه، تولید لبنیات، ساخت آلاچیق، خانه روستایی و استبل بزها، و تقریباً ساختن همه مایحتاج زندگی، بسیار جالب و ستودنی است.

این کتاب مورد تحسین بسیاری از نویسندگان قرار گرفته، ژان ژاک روسو در رمان امیل در رابطه با کتاب رابینسون کروزوئه می‌گوید: «آرزو می‌کنم که آن را همه جوانان بخوانند تا زندگی در آزادگی و سادگی و سازندگی را بیاموزند.» کارل مارکس نیز قهرمان اصلی داستان را به عنوان نماد بورژوازی و استعمارگری می‌شناسد و دفو را برای خلق چنین شخصیت نمادینی ستایش می‌کند و همچنین جیمز جویس نیز کتاب کروزوئه را به عنوان یکی از محبوب‌ترین کتاب‌هایش می‌داند.

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.