معرفی کتاب دختر رهبر سیرک نوشته یوستین گردر

0
2786
دختر رهبر سیرک، نوشته یوستین گردر
دختر رهبر سیرک، نوشته یوستین گردر
معرفی کتاب دختر رهبر سیرک نوشته یوستین گردرReviewed by پرستو آشتیان on Jan 1Rating:

دختر رهبر سیرک یکی از آثار یوستین گردر نویسنده‌ی نروژی است که در سال ۲۰۰۱ به زبان نروژی منتشر شده و یک سال بعد نیز نسخه انگلیسی آن وارد بازار شده است. این اثر با نام‌های مرد داستان فروش، دختر مدیر سیرک و دختر رهبر سیرک به فارسی ترجمه شده است و توسط ناشران مختلفی همچون کتابسرای تندیس، نشر گندمان و انتشارات ققنوس به چاپ رسیده است.

گردر در این کتاب همانند سایر آثار خود می‌کوشد تا مسائلی عمیق و فلسفی را در قالب یک داستان ساده و گیرا ارائه دهد اما تفاوت اصلی دختر رهبر سیرک با کتاب‌های دیگر گردر مانور کمتر آن بر فلسفه است. داستان آمیخته‌ای از تخیلات و واقعیات است که گردر استادانه با روایت داستان‌هایی در دل داستان اصلی به جذابیت آن می‌افزاید. بسیاری معتقدند که اگر خواننده اساسا از طرفداران این نویسنده و سبک فانتزی او نباشد، از کتاب لذت نخواهد برد چرا که این اثر اگرچه ساختار نوشتاری قوی دارد اما قابل مقایسه با دنیای سوفی –شاهکار گردر- نیست.

شخصیت اصلی و راوی این داستان فردی به نام پیتر است، او ماجرای زندگی خود را تعریف می‌کند. پیترکودکی خود را در حالی پشت سر می‌گذارد که علائم بلوغ زودرس را نشان می‌دهد. وی قدرت تخیل فوق‌العاده قوی دارد، به نحوی که بعضا قادر نیست بین عالم واقعی و خیالات خود تمایزی قائل شود. پیتر تعداد بی‌شماری طرح داستانی و ایده عالی در ذهن دارد ولی از طرفی تمایلی به نویسنده شدن ندارد بنابراین تصمیم می‌گیرد ایده‌های خود را به سایر نویسندگان بفروشد تا آنها به خواسته‌ی خود یعنی خلق اثر ادبی باارزش برسند و خودش نیز از این راه امرار معاش کند. پس از گذشت چند سال که پیتر به کار عجیب خود اشتغال دارد متوجه می‌شود که دیگران نسبت به وجود یک شبکه‌ی کلاهبرداری داستان‌نویسی در سراسر دنیا مشکوک شده‌اند و او آینده شغلی و جانش را در خطر جدی می‌بیند.

عنوان کتاب برگرفته از یکی از داستان‌هایی است که پیتر تعریف می‌کند و در آن رهبر سیرک که دختر کوچکش را سال‌ها پیش گم کرده است، پس از سقوط دختر بندباز و در لحظه‌ی مرگ او متوجه می‌شود که او دختر واقعی خودش است. طرح این داستان یعنی پیدا شدن دختری که در کودکی گم شده است؛ بعدها در زندگی واقعی پیتر تکرار می‌شود.

5/5 (1)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.