زندگی‌نامه و معرفی آثار رضا قاسمی: مؤلف کتاب چاه بابل

0
1552
رضا قاسمی
رضا قاسمی
زندگی‌نامه و معرفی آثار رضا قاسمی: مؤلف کتاب چاه بابلReviewed by آیلار بهرامی on Apr 20Rating: 5.0زندگی‌نامه و معرفی آثار رضا قاسمی: مؤلف کتاب چاه بابل | نویسنده | پیشنهاد کتاب | کتابیسمرضا قاسمی داستان نویس و برجسته و آهنگساز ایرانی متولد 1328 از اهالی اصفهان است. قاسمی فعالیت هنری خود با نمایشنامه نویسی و کارگردانی تئاتر آغاز کرد

رضا قاسمی، داستان نویس و نمایش نامه نویس برجسته و آهنگساز ایرانی متولد ۱۳۲۸ از اهالی اصفهان است. قاسمی فعالیت هنری خود با نمایشنامه نویسی  و کارگردانی تئاتر آغاز کرد.وی در۱۸ سالگی نمایشنامه “کسوف” را نوشت و آن را مدتی بعد به روی صحنه برد.جایزه اول “تلوزیون ملی ایران” به نمایشنامه”چو ضحاک شد بر جهان شهریار” قاسمی تعلق گرفت.

وی  نمایشنامه های “آمد و رفت”،”چاه”،”نامه هایی بدون تاریخ از من به خانواده ام و بالعکس” را به روی صحنه برده است وبعد از انقلاب سه نمایشنامه “اتاق تمشیت”،”معمای ماهیار معمار”و”ماهان کوشیار” را نویسندگی و کارگردانی کرده است ولی پس از به اجرا در آوردن نمایش های ذکر شده  ادامه فعالیت هنری در ایران برای وی دشوار گردید و به همین دلیل در سال ۱۳۶۵ به فرانسه مهاجرت کرد.

دو نمایشنامه دیگر به نام های “حرکت با شماست،مرکشیو” وتمثال” از او در فرانسه به رشته تحریر در آمد اما قاسمی بنا به دلایلی از ادامه فعایت در زمینه تئاتر و نمایش خودداری کرد و به داستان نویسی روی آورد. این نویسنده خوش ذوق و با استعداد ایرانی با انتشار رمان“همنوایی شبانه ارکستر چوبها” به سال ۱۹۹۶در آمریکا به جایگاه ویژه ای در داستان نویسی دست یافت.

این کتاب در سال ۱۳۸۱ نیز در ایران به چاپ رسید که برای نویسنده اش جوایز متعددی  از جمله”جایزه رمان برگزیده دهه نویسندگان و منتقدان مطبوعات برای ۱۳۸۸″،جایزه رمان اول از بنیاد گلشیری  ۱۳۸۱″،”جایزه بهترین رمان سال از نویسندگان و منتقدان مطبوعات ۱۳۸۱″و”تندیس ویژه رمان تحسین شده جایزه مهرگان ادب۱۳۸۱″را برای نویسنده اش به ارمغان آورد، همچین لازم به ذکر است که این اثر به فرانسه نیز ترجمه شده است.

از دیگر رمان های او می توان به “چاه بابل” و “وردی که بره ها می خوانند” اشاره کرد که این آثار با وجود اینکه در ایران به چاپ نرسیده است درخارج ازایران منتشر شده است.رضا قاسمی در بندر ماهشهر بزرگ شده است،جایی که به گفته خود او شهری مصنوعی است با معماری انگلیسی ،سالن های ورزشی مدرن، سالن های سینمایی که فقط فیلم های خارجی را به نمایش می گذاشت ،همین موضوع در خط فکری او تاثیر به سزایی داشته است و باعث شده است که وی را به مشکل بتوان نویسنده ای بومی یا اقلیمی خواند آن گونه که “احمد محمود” خوانده می شود.

او خود اذعان دارد که همان نقشی را که “کودکی”بر تحول شخصیت فرد دارد “گذشته” برآثار یک نویسنده خواهد داشت.رضا قاسمی ید طولایی نیز در زمینه موسیقی و آهنگسازی دارد، به طوری که پس از مهاجرتش به فرانسه امورات زندگی خود را از راه تدریس موسیقی میگذراند. ساز او سه تار است و آثاری در زمینه موسیقی نیز از وی منشر شده است که از جمله آنها می توان به”گل صدبرگ”نام برد .قاسمی برای “شهرام ناطری “هم آهنگ ساخته است .او در کاری که  به نام “این بشکنم آن بشکنم”برای ناظری ساخته است دو دستگاه مختلف اصفهان و راست پنجگاه و پنج مایه مختلف(سنتی،کردی،ترکی،ترکمنی و هندی) را در یک تصنیف واحد به کار گرفته است که یک چنین ترکیبی تا به حال در موسیقی ایران سابقه نداشته است.

5/5 (1)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.