معرفی کتاب انتقام چمن (یا اتوبوس پیر) نوشته ریچارد براتیگان


0
معرفی کتاب انتقام چمن (یا اتوبوس پیر) نوشته ریچارد براتیگانReviewed by محمدهادی علیپورمطلق on Aug 10Rating:

انتقام چمن نام مجموعه داستان معروف ریچارد براتیگان می‌باشد که شامل ۶۲ داستان بسیار کوتاه است. این کتاب در فارسی با نام اتوبوس پیر که اسم یکی دیگر از داستان‌های همین کتاب می باشد ترجمه و انتشار یافته.

در بین داستان‌های کوتاه موجود در این کتاب دو داستان سینک کارتاژ و نهر رامبراند در حقیقت بخش‌های گم شده از کتاب پرفروش براتیگان «صید قزل‌آلا در آمریکا» می‌باشد. که در ترجمه فارسی این کتاب  نام فصل‌های گمشده صید قزل‌آلا در آمریکا بصورت یک داستان به چاپ رسیده است. داستان‌های کوتاه این مجموعه همانند سایر آثار براتیگان، دارای مضمونی ساده و در عین حال مرموز و گاهاً سوررئال می‌باشند.

تصمیم براتیگان در آغاز کار این مجموعه نوشتن یک رمان درباره مادربزرگش بود. خاطره دوران کودکی براتیگان از مسموم و کشته شدن سگ خانه مادربزرگش توسط همسایه منبع الهام وی برای این رمان بود. او درنظر داشت تا رمانی پیرامون انتقام گیری مادربزرگش از همسایه بنویسد، ولی با گذشت زمان این ذهنیت اولیه تغییر یافت و رمان جای خود را به مجموعه داستان‌های کوتاه داد و همچنین نام داستان اولیه از آن سگ‌های بزرگ امریکائی به انتقام چمن تغییر یافت.

طرح روی جلد نسخه اصلی کتاب عکسی از شری الیزابت وتر است (دوست چندین ساله براتیگان) که به تنهایی پشت یک میز نشسته و یک کیک روبروی وی است و به قسمتی از داستان اشاره دارد که پدربزرگ براتیگان در حال نگاه کردن به مادر وی در حال پختن کیک شکلاتی است.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.