معرفی کتاب نظر به درد دیگران نوشته سوزان سانتاگ


-1
معرفی کتاب نظر به درد دیگران نوشته سوزان سانتاگReviewed by پرستو آشتیان on Feb 5Rating: 5.0معرفی کتاب نظر به درد دیگران نوشته سوزان سانتاگ | غیر داستانی | پیشنهاد کتاب کتابیسم نظر به درد دیگران ، مقاله‌ی بلندی است نوشته شده توسط سوزان سانتاگ نویسنده و فیلم‌ساز آمریکایی. نظر به درد دیگران آخرین کتابی است که قبل از مرگ سانتاگ به چاپ

نظر به درد دیگران، مقاله‌ی بلندی است نوشته شده توسط سوزان سانتاگ نویسنده و فیلم‌ساز آمریکایی. نظر به درد دیگران آخرین کتابی است که قبل از مرگ سانتاگ به چاپ رسیده است و دومین کتاب او است که با موضوعیت عکاسی نوشته شده است. مطالب موجود در این دو کتاب بیانگر فلسفه و دیدگاه متفاوت و منحصر به فرد سانتاگ در باب هنر عکاسی است. در کتاب درباره عکاسی، سانتاگ به مهم‌ترین بحث‌های مربوط به مفهوم عکاسی پرداخته است، اثر او هم مورد اعتراض قرار گرفت و هم مورد استقبال. اما در کتاب نظر به درد دیگران نه تنها به مطرح کردن دیدگاه‌ها می‌پردازد بلکه برخی دیدگاه‌های پیشین خود را نیز به چالش می‌کشد. و همچنین تفکر عمیقی در مورد زندگی مدرن ارائه می‌دهد.
طبق نوشته‌های سانتاگ در این کتاب یکی از متمایزترین ویژگی‌های زندگی مدرن این است که در موقعیت‌های متعددی با درد و رنج‌هایی که در سراسر دنیا رخ می‌دهد مواجه می‌شویم و یکی از مهم‌ترین ابزارهای واسطه برای انتقال این درد و رنج‌ها عکاسی است. تصاویر خشونت‌ها و جنایات که در صفحات تلویزیون یا کامپیوتر مشاهده می‌شوند امروزه بسیار عادی به نظر می‌رسند. اما آیا بینندگان با به تصویر کشیده شدن خشونت آسیب می‌بینند یا برانگیخته می‌شوند؟ آیا ادراک بیننده از واقعیت با قرار گرفتن مداوم در معرض آماج این تصاویر متحول می‌شود؟ اهمیت دادن به رنج‌هایی که مردمی در دوردست‌ها درگیر آن هستند چه معنایی دارد؟ سانتاگ همه‌ی این پرسش‌ها را در نظر به درد دیگران مورد بررسی دقیق و عمیق قرار می‌دهد.

معرفی کتاب نظر به درد دیگران نوشته سوزان سانتاگ | غیر داستانی | پیشنهاد کتاب کتابیسم
معرفی کتاب نظر به درد دیگران نوشته سوزان سانتاگ | غیر داستانی | پیشنهاد کتاب کتابیسم

به عقیده سانتاگ مشکلاتی که در مورد مواجهه با تصاویر جنگ و خشونت به وجود می‌آید یک پدیده‌ی مدرن است. تا قرن نوزدهم اکثریت انسان‌ها دهشت‌ها و بدبختی‌های مربوط به جنگ را نمی‌دیدند، تصور آنها از میدان جنگ جایی بسیار دوردست بود که در آنجا اتفاقات حماسی و افتخارآمیز به وقوع می‌پیوندد. آنها درکی از روی واقعی و منحوس جنگ نداشتند، این بی‌اطلاعی را می‌توان ناشی از این دانست که عموم مردم قربانی تبلیغات و آموزش ناصحیح بودند. از اینرو در گذشته جنگ به عنوان یک اقدام شجاعانه و حماسی مقدس انگاشته می‌شد در حالی که اکنون به لطف عکس‌ها، فیلم‌ها و گزارش‌های لحظه به لحظه از جنگ، عموم مردم با چهره‌ی واقعی آن آشنا شده‌اند و از جنگ منزجرند. این آشنایی موجب جنبش‌های ضد جنگ و صلح‌طلبانه در سراسر دنیا شده است اما در عین حال بی‌احساسی نسبت به خشونت را پرورش داده است. قرار گرفتن روزمره در معرض تصاویر خشونت‌آمیز جنگ و خونریزی و کشتار موجب کمرنگ شدن احساس همدردی شده است.
نظر به درد دیگران با ترجمه احسان کیانی‌خواه توسط نشر گمان در گروه کتاب‌های تجربه و هنر زندگی به چاپ رسیده است.


Like it? Share with your friends!

-1

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.