معرفی کتاب عامه‌پسند نوشته چارلز بوکفسکی

0
1628
رمان عامه پسند نوشته چالرز بوکفسکی
رمان عامه پسند نوشته چالرز بوکفسکی
معرفی کتاب عامه‌پسند نوشته چارلز بوکفسکیReviewed by پرستو آشتیان on Jul 26Rating:

تقدیم به بد نوشتن

عامه‌پسند از معدود رمان‌های نوشته شده توسط چارلز بوکفسکی شاعر و نویسنده‌ی سرشناس آمریکایی است. بوکفسکی اندکی بعد از اتمام این کتاب از دنیا می‌رود و به اعتقاد عده‌ی زیادی، او در خلال داستان پذیرش پایان زندگی خود را اعلام کرده است و به استقبال مرگ می‌رود. بوکفسکی عامه‌پسند را به بد نوشتن تقدیم کرده است.

کتاب یک داستان عامه‌پسند با جریانهای معمایی و پلیس است. قهرمان داستان کاراگاه خصوصی به نام نیکی بلان است که از بسیاری جهات به شخصیت نویسنده نزدیک است و منتقدان او را بازتاب درونی بوکوفسکی می‌دانند. نیکی بلان به طور هم‌زمان در پی یافتن سرنخ چند پرونده است و کتاب در واقع گزارشی پیوسته از حوادث روزمره است. ارادت او به لویی فردینان سلین، نویسنده‌ی فرانسوی در این کتاب کاملاً مشهود است و یکی از شخصیت‌های داستان به یادبود او اختصاص دارد.

شخصیت‌های داستان حول مسائل بی‌معنا به ایفای نقش می‌پردازند. تفکرات پوچ‌گرایانه و ریز شدن در زندگی سطح پایین شهروندان آمریکایی که مختص سبک بوکفسکی است در این کتاب نیز به چشم می‌خورد. نیکی بلان دچار یأس و ناامیدی شدید است و از یکنواختی زندگی و عدم توانایی در برآورده ساختن انتظارات مشتریانش به ستوه آمده است.

این کتاب به طرز بی‌رحمانه‌ای خود را به خاطر کلیشه‌ای بودن به سخره می‌گیرد و با زبان طنزگونه‌ای شیوه‌ی رمان‌نویسی عصر خود را نقد می‌کند. ساختار داستان در عین فانتزی بودن، مفاهیم تلخی را منتقل می‌کند. اکثراً این کتاب را بهترین اثر بوکفسکی دانسته‌اند و معتقدند او در روزهای واپسین حیاتش دین خود را ادا کرده است.

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.