معرفی کتاب میعاد در سپیده دم نوشته رومن گاری

0
3122
میعاد در سپیده‌دم، نوشته‌ی رومن گاری
میعاد در سپیده‌دم، نوشته‌ی رومن گاری
معرفی کتاب میعاد در سپیده دم نوشته رومن گاریReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Nov 25Rating:

میعاد در سپیده دم (عنوان ترجمه مهدی غبرایی ) و یا پیمان سپیده دم (عنوان ترجمه آزیتا همپارتیان ) عنوان کتابی به نام La Promesse de l’aube  است که رومن گاری در سال ۱۹۶۰ به چاپ رسانده است.

کتاب  زندگینامه خود نوشته (اتوبیوگرافی) رومن گاری است و در آن سه دهه اول زندگی خود را آورده است .

رومن گاری و‌ یا رومن کاتسیف در  سال ۱۹۱۴ در لیتوانی بدنیا آمد . رومن هنوز در رویای کودکانه خودش غرق بود که پدرش او و مادرش را ترک می کند و از آن لحظه به بعد او با مادرش؛ مینا لوزینسکی زندگی می کند. رومن گاری همراه مادرش ؛ مدتی در لیتوانی و سپس در شهر ورشو لهستان زندگی کرده و بعد از آن به پاریس در فرانسه مهاجرت می کند . برخیها گفته اند که او همواره دنبال هویت خود بود شهروندی از نا کجا آباد که معلوم نبود اصالتا اهل لیتوانی است یا لهستان و یا فرانسه .

روایت‌های زندگی رومن گاری در این کتاب به صورت داستان‌های کوتاه به هم پیوسته آورده شده است. بخش اول کتاب دوران زندگی او در لیتوانی و ورشو لهستان است دورانی که او در فقر نسبی روزگار نه چندان مطلوبی را سپری می‌کند. در این دوران مادرش یک نمایشگاه مد نیز دایر می‌کند و رومن مشغول تجربه دوستی‌های کودکی و کشف غرایز جنسی و استعدادهای هنری است.

دوره بعدی زندگی او از مهاجرت به نیس در فرانسه شروع میشود . مادرش مشغول کارهای خرد و سختی است او با تمام توان تلاش می‌کند و به سختی زندگیشان را اداره می‌کند. مادر رومن حتی بخاطر رومن پیشنهاد ازدواج با یک هنرپیشه معروف را رد می‌کند و رومن نوشتن رمان‌های اولیه‌اش را شروع  می‌کند. بخش نهایی زندگی رومن در جنگ جهانی دوم است. او در این جنگ شرکت می‌کند و به جهت انجام برخی کارهای درخشان در جنگ موفق به کسب نشان می‌گردد. رومن همواره در جنگ از مادرش نامه‌هایی را دریافت می‌کرد درحالیکه مادر سال‌ها پیش مرده بوده است و …

این کتاب عشق مادر و نقش او در زندگی رومن را بخوبی به تصویر می‌کشد .برخی آن را غزلی در وصف عشق بی پایان و تحسین برانگیز مادر و فرزندی می‌دانند که در آن مادر با عشقی شورانگیز و علاقه فراوان و در تمام دوران سخت و مشقت بار فقر و مهاجرت و تنهایی فقط  و فقط به موفقیت پسرش می‌اندیشد و به نبوغ و رستگاری و موفقیت پسرش ایمان دارد.

در مورد این کتاب دو نظر متفاوت وجود دارد عده‌ای از بزرگان معتقدند این کتاب یک اتوبیوگرافی است و رومن گاری در آن با مهارت و چیرگی توانسته است عشق و عاطفه بین خود و مادرش را به خوبی تصویر کرده و با صداقت تمام بدون ترس و سانسور به ترس‌ها و شکست‌ها و سرخوردگی‌هایش نیز پرداخته است.

در مقابل برخی معتقدند رومن گاری در وهله اول یک داستان نویس است و با توجه به اینکه رومن گاری خودش را افسانه ساز نیز خوانده است و او در این نوشته به برخی روایات و حوادث با استفاده از قدرت رمان نویسی خود نقشی رمانتیک تر و قابل ستایش تر بخشیده است.

 در سال ۱۹۷۰ بر اساس این کتاب فیلمی با عنوان میعاد در سپیده دم ساخته شده است. نقش مادر رومن را هنرپیشه معروف ملینا مر کوری بازی می‌کند او به خاطر بازی در این فیلم نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب به عنوان بهترین بازیگر زن فیلم درام می‌شود.

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.