معرفی کتاب بهار دوشیزه ژان برودی نوشته موریل اسپارک

0
1984
بهار دوشیزه ژان برودی، نوشته‌ی موریل اسپارک
بهار دوشیزه ژان برودی، نوشته‌ی موریل اسپارک
معرفی کتاب بهار دوشیزه ژان برودی نوشته موریل اسپارکReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Jun 2Rating:

بهار دوشیزه ژان برودی رمانی از موریل اسپارک است، نویسنده‌ای که کتاب‌هایش معمولا موضوعاتی جنجالی دارند. کتاب در ۱۹۶۱ و در انگلستان به چاپ رسید و نمونه خوبی برای این جمله معروف “زیبایی در سادگی” است.  آموزگار مدرسه‌ای دخترانه به نام ژان برودی، به صورت عاشقانه، جذاب، خنده‌دار و سرانجام تراژیک در مرکز داستان قرار دارد، شخصی که از گناه غرور و اعتماد به نفس بیش از حد خود رنج می‌برد. در ابتدا، ایده‌های او در مورد زیبایی و خوبی، همچنین جذابیت و فریبندگی مرموز او دختران دانش آموز را خیره و مفتون می‌کند اما در نهایت همین نظرات باعث سقوط او می‌شوند.

همان طور که ژان برودی می‌گوید سال ۱۹۱۶ و دوره ایست که در آن جوانمردی مرده. موضوع رمان در روایتی هوشمندانه که در دهه ۱۹۳۰ به جلو و عقب برده می‌شود، آموزش شش دختر زیبا و متمایز، بی عاطفه و خیال پرور و کلاس نمایش مخفی آن‌هاست که منجر به خیانت خانم برودی می‌شود . این ماجرا اخراج او توسط دشمن بی چون و چرایش یعنی مدیر مدرسه، دوشیزه مک کی را به دنبال دارد.

یکی از مهم‌ترین موضوعات رمان بهار دوشیزه ژان برودی، دو مفهوم رقیب در آموزش پرورش است: فردیت دگر اندیش گروه دوشیزه برودی و روحیه تیمی و وفاداری به مدرسه که دوشیزه مک کی مدیر مدرسه بر آن اصرار می‌ورزد. داستان در چندین فریم زمانی گفته می‌شود بنابراین دختران گروه برودی می‌توانند از چشم انداز بزرگسالی در مورد حوادث روزهای مدرسه تامل کنند. برودی اعتقاد دارد که در ۱۹۳۰ به دوران شکوفایی خود رسیده است و این احساس تدریس او را تحت تاثیر قرارداده است. او برنامه درسی استاندارد را نادیده می گیرد و به دانش آموزان خود هنر، فرهنگ و سیاستی آمیخته به اعتقادات خود می‌آموزد.

دیگر موضوعات عمده کتاب بهار دوشیزه ژان برودی خیانت و تحول هستند یا به گفته خود موریل اسپارک “تغییر ماهیت”. برای بخش‌های تاثیر پذیر و احساساتی، ژان برودی تغییر ماهیت می‌دهد، اگرچه او زنی قابل توجه است اما از نظر خانم مک کی شخصی کمتر احساساتی، او با تمام شور و شوق بی تکلف و در عادات تدریسش فردی کاملا غیر مسئول است و این بی مسئولیتی فراتر از تدریس علوم و ریاضی می‌رود و سندی یکی از دختران گروه برودی، این را ثابت می کند.

کاندیا مک ویلیام نویسنده اسکاتلندی هم وطن اسپارک کتاب را خنده دار و کوتاه معرفی می‌کند و آن را از نظر فنی فراتر از تمجید می‌خواند.

3/5 (1)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.