معرفی کتاب پستچی همیشه دوبار زنگ می‌زند نوشته جیمز ام. کین


0
معرفی کتاب پستچی همیشه دوبار زنگ می‌زند نوشته جیمز ام. کینReviewed by پرستو آشتیان on Oct 22Rating:

پستچی همیشه دوبار زنگ می‌زند نوشته‌ی جیمز ام. کین از مشهورترین رمان‌های پلیسی و جنایی قرن بیستم محسوب می‌شود. کین ثابت کرده است که در نوشتن داستان‌های خوش‌ساخت و خوش‌ریتم تبحر زیادی دارد. این کتاب نیز از مصادیق بارز این توانایی به شمار می‌رود. کین گذشته‌ی تمام شخصیت‌ها را نادیده می‌گیرد و مخاطب را یک‌باره در دل ماجرا قرار می‌دهد.

پستچی همیشه دوبار زنگ می‌زند با زبان عامیانه و ساده نوشته شده است. حجم بسیار کم کتاب و ریتم بسیار سریع آن از خصوصیاتی است که خواننده را جذب داستان می‌کند. داستان از زاویه دید اول شخص روایت می‌شود که پسر جوان ولگردی به نام فرنک چمبرز است که از مشکلات اجتماعی و بعضاً روانی رنج می‌برد. توقف در یک رستوران بین‌راهی سرآغاز ماجرایی سرنوشت‌ساز برای او می‌شود. در داستان این کتاب مسائلی مانند مثلث عشقی، تحقق رویاها و تاوان پس دادن مطرح می‌شوند.

نکته‌ی بحث برانگیزی در مورد نامگذاری کتاب وجود دارد، چرا که در طول کتاب هیچ پستچی در داستان ظاهر نمی‌شود. برخی معتقدند که کین این نام را بر مبنای پرونده قتل واقعی که توسط راث اشنایدر در سال ۱۹۲۷ انجام شده است، انتخاب کرده است. اشنایدر با همدستی معشوقش نقشه قتل همسرش را می‌کشد و برای دریافت غرامت از بیمه نیز تغییراتی در بیمه‌نامه عمر همسرش انجام می‌دهد.

برای اینکه این تغییرات از چشم همسرش دور بماند به پستچی می‌سپرد که همیشه دوبار زنگ بزند و او را متوجه علامت کند که خودش شخصاً برای دریافت اعلامیه پرداخت بیمه‌نامه در را باز کند. فرضیه دیگر این است که کین نام کتاب را از رسمی که در عصر ویکتوریا در سیستم پستی وجود داشته است برگرفته است. در آن زمان وقتی پستچی بسته‌ای را می‌رساند یک بار در می‌زد تا اهالی خانه را مطلع کند تا بسته را بردارند، اما اگر تلگرافی به همراه داشت باید آن را به شخص مربوطه تحویل می‌داد، پس دوبار در می‌زد تا اهالی منزل برای تحویل گرفتن مراجعه کنند.

تلگراف گران بود و معمولاً حاوی خبرهای بد، بنابراین دوبار در زدن پستچی نشانه‌ی بدی دانسته می‌شد. مورد دیگری که می‌توان به نام کتاب نسبت داد این است که فرنک چمبرز یک بار مجازات عملش را نمی‌بیند و بنابراین صدای یک بار زنگ زدن پستچی (سرنوشت) را که تاوان عملش را همراه دارد، نمی‌شنود اما بار دوم صدای زنگ زدن شنیده می‌شود و در پایان داستان فرنک منتظر مجازات است.

از کتاب پستچی همیشه دوبار زنگ می‌زند چند اقتباس سینمایی موفق انجام شده است و همچنین این کتاب در لیست ۱۰۰۱ رمانی که پیش از مرگ باید خواند نیز قرار دارد. پستچی همیشه دوبار زنگ می‌زند با ترجمه بهرنگ رجبی و توسط نشر چشمه در سال ۱۳۹۳ منتشر شده است.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.