معرفی کتاب خرده جنایت‌های زن و شوهری نوشته اریک امانوئل اشمیت

0
6204
خرده جنایت‌های زن و شوهری نمایشنامه نوشته اریک امانوئل اشمیت
خرده جنایت‌های زن و شوهری نمایشنامه نوشته اریک امانوئل اشمیت
معرفی کتاب خرده جنایت‌های زن و شوهری نوشته اریک امانوئل اشمیتReviewed by پرستو آشتیان on Oct 24Rating:

خرده جنایت‌های زن و شوهری نمایشنامه‌ای نوشته‌ی اریک امانوئل اشمیت می‌باشد که در آن زندگی مشترک محور اصلی داستان است. در این اثر آرامش جای خود را به خشونت و عطوفت جای خود را به بیرحمی می‌دهد. ژیل و لیزا شخصیت‌های اصلی داستان، هر یک به نوبه خود سعی در فرار از واقعیت‌های زندگیشان دارند. اشمیت به خوبی عناصر مدرن و از مد افتاده را در رفتار یک زوج کنار هم قرار داده است.

داستان خرده جنایت‌های زن و شوهری از جایی شروع می‌شود که ژیل پس از حادثه‌ی عجیبی حافظه‌ی خود را از دست می‌دهد و حتی لیزا؛ زنی که پانزده سال با او زندگی کرده است را به خاطر نمی‌آورد. لیزا سعی می‌کند حافظه ژیل را برگرداند و راجع به زندگی مشترکشان صحبت می‌کند. در ادامه ماجرا به گونه‌ی غیرقابل انتظاری تغییر می‌کند و قضاوت در مورد اینکه حق با کدام یک از طرفین است و کدام‌یک صادقترند، رفته رفته برای خواننده سخت‌تر می‌شود.

اجرای نمایشنامه خرده جنایت‌های زن و شوهری در کشورهای مختلف تماشاگران را بر صندلی‌ها میخکوب کرد و از موفقیت‌های اشمیت به شمار می‌رود. پیچ و خم‌های داستان بسیار مبتکرانه هستند و در ذهن نفوذ می‌کنند. یک شروع دلپذیر تبدیل به دوئلی از سوالات و دروغ‌ها می‌شود اما داستان با ظرافت هر چه تمامتر پایان می‌یابد.

ارتباط و دیالوگ‌های این زن و شوهر در کتاب خرده جنایت‌های زن و شوهری ترکیبی از احساسات مختلف از جمله عشق، تلخکامی، حسادت، تحقیر، ناامیدی، تمایلات و خستگی است. اریک امانوئل اشمیت تمام این جزئیات را با دقت خاصی نگارش کرده است تا این نمایشنامه را به‌یادماندنی سازد.

4.75/5 (8)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.