معرفی کتاب ورای فراموشی نوشته پاتریک مودیانو

0
643
معرفی کتاب ورای فراموشی نوشته پاتریک مودیانو | رمان | پیشنهاد کتاب کتابیسم
معرفی کتاب ورای فراموشی نوشته پاتریک مودیانو | رمان | پیشنهاد کتاب کتابیسم
معرفی کتاب ورای فراموشی نوشته پاتریک مودیانوReviewed by پرستو آشتیان on Oct 25Rating: 5.0معرفی کتاب ورای فراموشی نوشته پاتریک مودیانو | رمان | پیشنهاد کتاب کتابیسم ورای فراموشی از جمله کتاب‌های پاتریک مودیانو است که در سال 1995 منتشر شده است. در ورای فراموشی نیز شاهد همان سبک و سیاق همیشگی مودیانو خواهیم بود. متن ساده

ورای فراموشی از جمله کتاب‌های پاتریک مودیانو است که در سال ۱۹۹۵ منتشر شده است. در ورای فراموشی نیز شاهد همان سبک و سیاق همیشگی مودیانو خواهیم بود. متن ساده و روان،‌ داستان رویاگونه و بازآفرینی خاطرات. فضای داستان در کتاب ورای فراموشی به هیچ عنوان برای خوانندگان آثار مودیانو غریبه نیست. عشق و از دست دادن از زمینه‌های اصلی این کتاب هستند و همچنین تعامل بین آنچه از گذشته به خاطر می‌آید و آنچه واقعا اتفاق افتاده است.
کتاب از زاویه دید اول شخص روایت می‌شود، راوی بی‌نام در ورای فراموشی نویسنده‌ی میان سالی است که خاطرات سی سال پیش را مرور می‌کند. او سعی کرده است زندگی گذشته‌اش را فراموش کند، گویی که هیچ‌وقت زندگی نداشته است. اما در این میان تصویر ژاکلین تصویری است که از خاطرات گذشته محو نمی‌شود. زمانی که او خیلی جوان بود به شغل فروش کتاب‌های دست دوم هنری اشتغال داشت. در همین دوران بود که ژاکلین را برای اولین بار دید.

معرفی کتاب ورای فراموشی نوشته پاتریک مودیانو | رمان | پیشنهاد کتاب کتابیسم
معرفی کتاب ورای فراموشی نوشته پاتریک مودیانو | رمان | پیشنهاد کتاب کتابیسم

از همان ابتدای کتاب راوی این موضوع را فاش می‌کند که عاشق ژاکلین شده بود. هر دوی آنها آس و پاس بودند و در هتل‌های پاریس زندگی می‌کردند. ژاکلین با شخصی به نام ون‌بور همراه بود و آنها از راه قمار کسب درآمد می‌کردند. راوی با این زوج عجیب رابطه‌ی نزدیکی پیدا می‌کند و این نقطه‌ی عطفی در زندگی او به شمار می‌رود. او تقریبا هیچ ‌چیز در مورد ژاکلین نمی‌داند اما علاقه‌ای که به او پیدا کرده است باعث می‌شود تا به دنبال او پاریس را ترک کند و به لندن برود. پانزده سال بعد از جریانات لندن او دوباره ژاکلین را در پاریس می‌بیند، ژاکلین مجددا یک شبه ناپدید می‌شود و یک پانزده سال دیگر طول می‌کشد تا باز هم او را ببیند.
هیچ یک از شخصیت‌های داستان هویت مشخص و تعریف‌شده‌ای ندارند. مودیانو هیچ داستانی پشت آنها قرار نداده است، حتی وقتی راوی به میانسالی می‌رسد هنوز هم نشانه‌ای از پختگی و اینکه خود را پیدا کرده است بروز نمی‌دهد. هیچ کدام از شخصیت‌ها نیز در واقع آنچه می‌نمایند نیستند. کتاب ورای فراموشی با ترجمه آسیه شهبازی توسط انتشارات نوای مکتوب به چاپ رسیده است.

5/5 (1)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.