معرفی کتاب رئیس جمهور ما نوشته فیلیپ راث

0
2364
رئیس جمهور ما، نوشته‌ی فیلیپ راث
رئیس جمهور ما، نوشته‌ی فیلیپ راث
معرفی کتاب رئیس جمهور ما نوشته فیلیپ راثReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Feb 8Rating:

رئیس جمهور ما اثر فیلیپ راث (با نام اصلی گروه ما) طنز سیاسی غیر معمول، تهی، منطقی، زمخت و بسیار خنده داریست. از طریق طنز و کاریکاتورسازی از شخصیت‌ها، راث روح و روان پیچیده و منحرف عوام فریبان بی وجدانی را کشف و بر ملا می‌کند که با اجرای نقش خود به صورت مبالغه آمیزی، قصد جمع کردن آرای مردم را دارند.

در رئیس جمهور ما سعی شده تا با استفاده از هجو، حمله طنز آمیزی به مردان و مؤسساتی است که هدف اصلاحات را در سر دارند صورت گیرد. اما برای فیلیپ راث هجو نویسی نه یک کار ادبی و نه کاری سیاسی است، با این حال اصلاح طلبان آتشین شور و شوق انقلابی نویسنده را تحریک می‌کند. رئیس جمهور ما، طنزی خشن که بر اساس شخصیت و گفته‌های  ریچارد نیکسون شکل گرفته. در واقع کتاب رئیس جمهور ما الهام گرفته از سخنرانی زیر است که توسط ریچارد نیکسون انجام شده.

«چه از دیدگاه شخصی و یا مذهبی، سقط جنین و همینطور سیاست‌های آزادانه در رابطه با سقط جنین و دادن اجزاه به سقط به هر متقاضی روش به کلی غیرقابل قبولی برای کنترل جمعیت است. و نمی‌توانم این موضوع را قبول نمایم چون بر اساس آموخته‌هایم به مقدس بودن زندگانی انسان‌ها زنده و انسان‌هایی که هنوز به دنیا نیامده‌اند اعتقاد دارم. مسلم است که انسان‌هایی که هنوز به دنیا نیامده‌اند نیز صاحب حقوق هستند و این موضوع در قانون کشور مورد اشاره قرار گرفته و حتی بیانیه سازمان ملل نیز به این موضوع صحه گذاشته.»

این کتاب که در قالب نمایشنامه خواندنی نوشته شده است، با تسلی خاطر دادن تریکی دیکسون به ستوان کلی که تصور می کند زن بیست و دو ساله ویتنامی بارداری را سهوا یا عمدا کشته است و از این بابت بسیار ترسیده و نگران است آغاز می‌شود. دیکسون همواره مانند یک سیاست مدار عمل می‌کند؛ از طرفی می خواهد حقوق شهروندانی که هنوز متولد نشده اند را حفظ کند و از طرفی از کشتن دیگران دریغ نمی‌کند. اما هر اقدامی که می کند برای علاقه خود و ماندن در جایگاه سیاسی و به عنوان رئیس جمهور است.

فیلیپ راث در این کتاب یک مینی رمان کامل و در طرح اصلی منسجم خلق کرده که پر از شخصیت‌های آشنایی است که اخلاق و رفتارشان در سخنرانی‌ها، ماهرانه تقلید شده است. او که در این اثر اورول و سوییفت را سر لوحه قرار داده است موضوع داستان را با بکار گیری استادانه کلمات ایجاد می‌کند. بیلی کاپ کیک و اعضای کابینه دیکسون، مخصوصا کلماتی هستند که نویسنده با استفاده از آن ماندگاری و محبوبیت کار خود را دوچندان کرده. هر قطعه از این پازل، با دقت و ظرافت در ساختار روایتی مبتکرانه و پایدار کنار هم قرار گرفته‌اند. در کتاب رئیس جمهور ما میل به کشتن دشمن با ضربات شدید، تلاش برای اهانت به او با هجو و لحنی طنز آلود تبدیل شده است. 

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.