معرفی کتاب در راه نوشته جک کرواک

0
3599
در جاده، نوشته‌ی جک کرواک
در جاده، نوشته‌ی جک کرواک
معرفی کتاب در راه نوشته جک کرواکReviewed by کتابیسم on Oct 27Rating: 5.0معرفی کتاب در راه نوشته جک کرواک | رمان | پیشنهاد کتاب کتابیسمجنبش ادبی‌ای که تحت عنوان نسل بیت از آن یاد می‌شود در اواخر دهه 1950 و با ظهور دو کتاب جنجالی، ذهن تمام آمریکا را معطوف به خود کرد. اولین این کتاب‌ها، مجموع

جنبش ادبی‌ای که تحت عنوان نسل بیت از آن یاد می‌شود در اواخر دهه ۱۹۵۰ و با ظهور دو کتاب جنجالی، ذهن تمام آمریکا را معطوف به خود کرد. اولین این کتاب‌ها، مجموعه شعر زوزه و اشعار دیگر سروده آلن گینزبرگ بود که در سال ۱۹۵۶ منتشر شد. زوزه به سرعت به کتابی پرحاشیه بدل شد چرا که هم شاعر و هم مالک کتابفروشی‌ای که عهده دار انتشار کتاب بود (یعنی، لارنس فرلینگتی که خود نیز از شاعران مطرح این جنبش است) برای فروش کتاب در سان‌فرانسیسکو به دادگاه احضار شدند. جالب است که بدانیم دومین کتاب از زوزه نیز تاثیر فرهنگی گسترده‌تری داشت. رمان در راه (۱۹۵۷) نوشته جک کرواک را می‌توان به منزله بیانیه یا مانیفستوی اصلی نسل بیت در نظر گرفت.

در راه داستان دو مرد جوان با نامهای سَل پردایس و دین ماریارتی است که با جنونی وصف ناپذیر بارها و بارها سراسر قاره ی آمریکا را زیر پا گذاشته، به ماجراجویی می‌پردازند. این رمان در واقع چیزی نیست جز شرح زندگی خود کرواک در اواخر دهه ی ۴۰ یعنی هنگامی که مسحور طلسم خانه بدوشی سرکش و دوست داشتنی به نام نیل کسیدی (شخصیت دین ماریارتی رمان) پا در رکاب جاده نهاده بود. کرواک نام شخصیت‌های واقعی را در رمان عوض کرده است، با این حال تمام حوادث داستان از حوادث واقعی الهام گرفته شده‌اند. در راه که امروزه کتاب نسبتاً معصومی به نظر می‌رسد، در ۱۹۵۷ با نمایش بی پروایی که از استعمال مواد و مسائل جنسی بی قید و بند ارائه می‌داد، خوانندگانش را شوکه کرده بود. بسیاری از منتقدان، کتاب را گواهی بر بی‌بند و باری روز افزون جوانان آمریکا می‌دانستند. از سوی دیگر، برخی منتقدان نیز کتاب را اثری تاثیرگذار و سرشار از خلاقیت و تازگی می‌پنداشتند. با وجود تمام این تضادها، خوانندگان آمریکایی که از سبک زندگی کولی وار شخصیت‌های داستان سرمست شده بودند، در راه یکی از پرفروش ترین‌های رمان‌های دوران خود می‌باشد.

جنبش ادبی بیت عمر کوتاهی داشت. اکثر آثاری که کرواک در دهه‌ی ۱۹۶۰ منتشر کرد، در دوران اوج خلاقیت ادبی‌اش، یعنی دهه ۱۹۵۰، نوشته شده بودند. با این حال، ادبیات بیت پس از گذشت چند دهه، هنوز هم از محبوبیت بالایی برخوردارست، چرا که نویسندگان نسل بیت نهایتاً باید از روی آثارشان -و نه تاثیر واقعی یا مفروضی که بر فرهنگ داشته اند- مورد قضاوت قرار بگیرند. اشعار آلن گینزبرگ امروزه روز نیز مورد احترام همگان هستند. تاثیر چشم اندازهای کابوسوارانه ویلیام بِروز هنوز هم در نویسندگان پست مدرن قابل مشاهده است. و نهایتا، در راه اثر کرواک، که همواره از سوی منتقدان، دانش آموختگان، و علاقه مندان ادبیات مورد نقد و بررسی قرار گرفته، می‌گیرد، و خواهد گرفت.

در سال ۲۰۱۲ اقتباسی سینمایی از در راه به کارگردانی والتر سالس صورت گرفت که علی رغم حضور بازیگران سرشناسی همچون ویگو مورتنسن، کرستن دانست، و کرستن استوارت، نهاتا به شکستی تجاری منجر شد. ترجمه کتاب در راه با تأخیری نزدیک به ۶۰ سال در سال ۱۳۹۵ در ایران منتشر شد. این کتاب را احسان نوروزی به فارسی برگردانده و توسط نشر چشمه به چاپ رسانده است.

5/5 (3)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.