معرفی کتاب پیرمرد و دریا نوشته ارنست همینگوی

0
3834
رمان پیرمرد و دریا نوشته ارنست همیگوی، نویسنده کوبایی و برنده جایزه نوبل ادبیات
رمان پیرمرد و دریا نوشته ارنست همیگوی، نویسنده کوبایی و برنده جایزه نوبل ادبیات
معرفی کتاب پیرمرد و دریا نوشته ارنست همینگویReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Aug 25Rating:

پیرمرد و دریا (The Old Man and the Sea) عنوان رمان مشهوری از ارنست همینگوی، نویسنده سرشناس آمریکایی است.همینگوی از نویسندگان برجستهٔ آمریکا و یکی از پایه‌گذاران نوعی از ادبیات بنام  «وقایع‌نگاری ادبی» است پدرش یک پزشک و مادرش معلّم پیانو و آواز بود. نوشتن کتاب پیر مرد و دریا یکی از دلایلی بود که باعث شد ارنست همینگوی جایزه ادبی نوبل سال ۱۹۵۴ به دست آورد.

رمان پیرمرد و دریا یکی از مشهورترین آثار ارنست همینگوی است این رمان در سال ۱۹۵۱ در کوبا نوشته شده و در سال ۱۹۵۲ به چاپ رسید. بعد از انتشار بسیاری از منتقدان آن را بسیار مثبت ارزیابی کرده و تعاریف اغراق آمیزی نسبت به آن ابراز داشتند. شمار بسیار اندکی  از منتقدان نیز نقد مخالفی بر آن نوشتند. نقل شده است که رمان  پیرمرد و دریا یکی از کتاب‌های مورد علاقه یوری گاگارین بوده و او این موضوع را در سفری که به کوبا داشته به خود همینگوی نیز گفته.

همینگوی در رابطه با کتاب اینگونه گفته:

“شما هیچ کتاب خوبی پیدا نمی‌کنید که نویسنده‌اش پیشاپیش و با تصمیم قبلی نماد یا نمادهایی در آن وارد کرده باشد… من کوشش کردم در داستانم یک پیرمرد واقعی، یک پسربچه واقعی، یک دریای واقعی، یک ماهی واقعی و یک کوسه‌ماهی واقعی خلق نمایم. و تمام این‌ها آن قدر خوب و حقیقی از کار درآمدند که حالا هریک می‌توانند به معنی چیزهای مختلفی باشند”

برخی‌ها معتقدند شخصیت “پیرمرد” در این رمان برگرفته از شخصیت واقعی فردی به نام گرگوریو فوئنتس می‌باشد، وی  ماهی گیر کوبایی بود که همینگوی او را برای نگهداری و محافظت از قایق خود استخدام کرد و بعدها دوستی عمیقی بین او و همینگوی بوجود آمد.

کتاب سبک داستانی کلاسیک داشته و  از زاویه دید  سوم شخص ( دانای کل ) نقل می شود و راوی ذهن تمام شخصیت‌های داستان حتی خواب‌های پیرمرد را می کاود و هر آنچه را که لازم می داند به خواننده می گوید .

این رمان؛ داستان پیرمردماهیگیری بنام سانتیگو  است که در طی ۸۴ روز گذشته هیچ صیدی نکرده و آوازه بدشانسی‌اش در دهکده پیچیده و هیچکس حتی حاضر نیست با او همراه شده و حتی اطرافیانشان را نیز نمی‌گذارند با او به ماهیگیری بروند.

پیرمرد در روز  ۸۵ در حالیکه در قابق‌اش تنهاست؛ نبردی حماسی را در دریا (نماد زندگی) با یک ماهی عظیم (نیزه ماهی که نماد مذهب و دین است)  آغاز می‌کند، ماهی گیر پیر و با تجربه در حالی که طعمه اش را ماهی عظیم الجثه‌ای بلعیده همراه ماهی می‌شود او عاجز از بالا آوردن ماهی به درون قایق متوجه میشود که ماهی او را به دنبال خود می کشد. در این نبرد بین ماهی و پیرمرد ؛ سانتیگو (پیر مرد) در اثر کشمکش و تلاش  زخمی شده و درد میکشد ولی با وجود زخم و درد فراوان تلاش و تقلای ماهی را ارج نهاده  و او را ستایش کرده و او را برادر خطاب می‌کند.

نیزه‌ماهی نماد مذهب است. ماهی از همان روزهای اول پیدایش مسیحیت، نماد این دین بوده‌است. دریا نشانه زندگی است، چراکه زندگی از آنجا آغاز شده‌است و بقای بشریت بسته به وجود آن است. سانتیاگو یک قهرمان است ولی یک قهرمان شکست خورده. او بر حریف که  آ ن‌را برادر خود می‌خواند چیره می‌گردد اما پیروز از میدان بیرون نمی‌آید، چراکه به هدف خود (فروش ماهی) نمی‌رسد. پیرمرد هرچند در پایان داستان زنده می‌ماند اما بخشی از شخصیت او قهرمانانه جان سپرده‌است.

گفته میشود همینگوی با «پیرمرد و دریا» خدا را کشف کرد

رمان زیبای پیرمرد و دریا توسط چند مترجم از جمله “نجف دریابندری” و ” محمد تقی فرامرزی” و “نازی عظیما” به فارسی ترجمه شده است. براساس این رمان ؛ فیلم پیر مرد و دریا در سال ۱۹۵۸ در آمریکا و به کارگردانی جان استرجس ساخته میشود مدت این فیلم ۸۶ دقیقه بوده و بازیگرانی مانند اسپنسر تریسى ، فلیپه پاسوس ، هرى بل‏ایور ، دان دایموند ، دان بلکمن و جوى رى در آن نقش آفرینی میکنند.

انتونی کویین در سال‌ ۱۹۹۰ نقش‌ سانتیاگو را در یک‌ فیلم‌ تلویزیونی‌با همین عنوان بازی‌  میکند و انیمیشن پیرمرد و دریا  در سال ۱۹۹۹ به کارگردانی الکساندر پترو بمدت ۲۰ ذقیقه با همکاری هنرمندان سه کشور روسیه، ژاپن و کانادا ساخته می‌شود که این انیمیشن جایزه اسکار انیمیشن کوتاه  سال ۲۰۰۰ را دریافت می‌کند. برای ساخت این فیلم دو سال و نیم زمان صرف شده است.

5/5 (2)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.