معرفی فیلم جایی برای پیرمردها نیست ساخته برادران کوئن

معرفی فیلم جایی برای پیرمردها نیست ساخته برادران کوئن

0
457
معرفی فیلم جایی برای پیرمردها نیست ساخته برادران کوئن | پیشنهاد کتاب کتابیسم
معرفی فیلم جایی برای پیرمردها نیست ساخته برادران کوئن | پیشنهاد کتاب کتابیسم
معرفی فیلم جایی برای پیرمردها نیست ساخته برادران کوئنReviewed by زهرا آذر on Jan 21Rating: 4.5معرفی فیلم جایی برای پیرمردها نیست ساخته برادران کوئن | پیشنهاد کتاب کتابیسم جایی برای پیرمردها نیست از آن دسته فیلم های تکان دهنده و منحصر بفردی محسوب می شود که به سادگی نمی توان آن را متعلق به گروه، سبک و یا ژانر بخصوصی دانست. و ای

جایی برای پیرمردها نیست از آن دسته فیلم‌های تکان‌دهنده و منحصر بفردی محسوب می‌شود که به سادگی نمی‌توان آن را متعلق به گروه، سبک و یا ژانر بخصوصی دانست. و این ویژگی خاص و همیشگی برادران کوئن است. آنها به شدت علاقه دارند تریلری بسازند که تریلر نیست. وسترنی بسازند که وسترن نیست. کمدی‌ای بسازند که کمدی نیست و یا حتی اثری جنایی خلق کنند که جنایی نیست. چرا که این دو برادر نابغه و خوشفکر، استاد به هم ریختن و نابودی تمام و کمال قراردادها و هنجارهای ثابت سینمایی‌اند! کوئنها فرمول‌ها و قواعد را زیر و رو می کنند و ژانرهای مختلف سینمایی را واژگون می سازند و از دل این بی نظمی و آنارشی محصولی به غایت عجیب و تصویری به غایت ناب و دل انگیز را می آفرینند. جایی برای پیرمردها نیست دقیقا از همین نوع است.
سه کاراکتر اصلی در این فیلم نقش آفرینی می‌کنند. آنتون شیگور (با بازی درخشان و مثال زدنی خاویر باردم) آدم کش سنگدلی است که حتی وقتی به چنگ پلیس افتاده و به دستش دستبند زده اند نیز خطرناک است. او در بیابانهای تگزاس جولان می دهد و هر کسی را که سر راهش سبز شود بی‌هیچ تردیدی، بوسیله کپسولی که مخصوص بی هوش کردن گاوهاست می کشد. مگر اینکه طرف شانس بیاورد و در بازی شیر یا خط برنده شود! او یک قاتل اجیر شده است که در سکوت محض حرکت می‌کند و به ندرت حرفی از دهانش بیرون می آید. از همه جالب‌تر مدل مویی است که برای باردم در این فیلم درنظر گرفته شده. این مدل خاص که خیلی ساده و دم دستی موها را به یک طرف پیشانی فرستاده اند کاملا با شخصیت سرد و بی احساس شیگور انطباق دارد.
لولین ماس (با بازی جاش برولین) مردی با پوشش و ظاهر گاوچرانهاست که همراه همسرش (با بازی کلی مک دونالد)در یک خانه متحرک زندگی می‌کند. ماس یک روز وقتی به شکار می‌رود در صحرا با صحنه عجیبی روبرو می شود. جسد آدم‌ها و بسته‌های حاوی هروئین گویای آن است که این افراد موقع معامله مواد مخدر با هم به اختلاف خورده‌اند و یکدیگر را تیرباران کرده‌اند. او حدس می‌زند که پولها هم باید جایی همین حوالی باشد. حدسش درست از آب در می آید و موفق می شود دو میلیون دلار پول را که داخل کیفی قرار دارد پیدا کند. ماس پول‌ها را بر می‌دارد و فرار می کند.
کاراکتر سوم فیلم، کلانتر ادوارد تام بل(با بازی تامی لی جونز) است. شیگور اجیر شده است تا ماس را پیدا کرده و پول‌ها را از او بگیرد. کلانتر جدای از اینکه قتل عام خلافکاران در حوزه تحت مسئولیت او بوقوع پیوسته، قصد دارد تا با پیدا کردن و دستگیری شیگور سد راه جنایات بعدی او نیز بشود. آدمهای دیگری نیز در فیلم دیده می‌شوند. کارسون ولز(با بازی وودی هارلسون)که یک جایزه بگیر خودخواه است، مردی (با بازی استیون روت) که کارسون را استخدام کرده و تعدادی از پرسنل و خدمه مربوط به هتل‌ها و متل‌ها و مغازه‌ها که متاسفانه سر راه شیگور سبز می شوند و کشته می‌شوند.
فیلم جایی برای پیرمردها نیست بسیار موشکافانه و دقیق، با تمرکز کامل بر تک تک جزئیات و رویدادها، به کاوش احساسات انسانها و بروز اعمال ناگهانی آنها در لحظه برخورد با موجودی جامعه گریز، بی رحم و فوق العاده خشن همچون شیگور می‌پردازد. احساساتی که ناخواسته در مواجهه با بی عدالتی و ظلم و جور خودنمایی می‌کند.

امتیاز دهی

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.