معرفی کتاب وقتی نیچه گریست نوشته اروین دی. یالوم

0
3962
وقتی نیچه گریست، نوشته‌ی اروین دی یالوم
وقتی نیچه گریست، نوشته‌ی اروین دی یالوم
معرفی کتاب وقتی نیچه گریست نوشته اروین دی. یالومReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Nov 29Rating:

رمان یالوم را می‌توان در ژانر قصه‌های تاریخی قرار داد. ژانری که از دوران باستان مشهور بوده است. ایلیاد هومر داستان جنگ تروجان و تراژدی‌های شکسپیر نیز در این طبق‌بندی قرار می‌گیرند. در این نوع رمان‌ها شخصیت‌ها با نام واقعی خود ظاهر می‌شوند و صحنه‌ها بر‌اساس حقایق تاریخی مستند در مورد موقعیت‌ها، وضعیت‌ها و خصوصیات ظاهری شخصیت‌ها طراحی شده‌اند و در بعضی موارد متن کتاب‌ها و نامه‌های پیچیده نیز به آنها اضافه شده‌اند.

دکتر ژوزف بروئر یک دکتر وینی موفق است. در سال ۱۸۲۲ یک زن جوان به نام لو سالومه برای ملاقات او می‌آید او از دکتر می‌خواهد که دوستش نیچه را که گرفتار افسردگی شدید است نجات دهد. زن جوان خود را مقصر می‌داند و از این می‌ترسد که نیچه مرتکب خودکشی شود و دنیا از وجود چنین فیلسوف بزرگی محروم شود. نویسندگان این ژانرها علاوه بر اینکه باید توانایی زیادی در نوشتن قصه داشته باشند باید دارای مهارت‌های پژوهشی لازم برای خلق صحنه‌های تاریخی نیز باشند.

نیچه فیلسوف مشهور، دکتر ژوزف بروئر روانشناس مشهور وینی که یکی از پایه گذاران روانشناسی نوین است و لو آندریاس سالومه نویسنده‌ی مشهور روسی و معشوقه‌ی نیچه شخصیت‌های اصلی این داستان را تشکیل می‌دهند. زیگموند فروید نیز در میانه‌های داستان به عنوان یکی از شاگردان صمیمی بروئر وارد می‌شود. نقش‌ها و گفتگو‌های شخصیت‌ها اگر چه بیشتر براساس رویدادهای واقعی ذکر شده در زندگی‌نامه‌ی شخصیت‌ها، نامه‌های منتشر شده و نوشته‌های آنهاست اما برخی از قسمت‌های مربوط به نیچه بیشتر تخیلی هستند.

این رمان بیشتر از زاویه دید محدود سوم شخص نوشته شده است، خواننده‌ی کتاب همواره می‌تواند تفکرات دکتر بروئر را در سراسر داستان مخصوصا در گفتگوهای بین نیچه و بروئر بشنود اما افکار شخصیت‌های دیگر داستان شنیده نمی‌شود. کاربرد زاویه‌ی دید سوم شخص محدود به نویسنده این امکان را می‌دهد که رشد شخصیتی یک شخصیت خاص داستان را که در اینجا دکتر بروئر است را  به ما نشان دهد در آغاز داستان کاملا مشخص است که دکتر بروئر مرد قدرتمند و فروتنی است، در پایان  داستان خود مخاطب جزئیات مربوط و تغییر روابطش با نیچه را در می‌یابد. در بیشتر کتاب به دلیل  زاویه‌ی دید محدود؛ نیچه همچون یک معما باقی می‌ماند و نویسنده برای جبران این موضوع نامه‌هایی که توسط نیچه نوشته شده‌اند را به متن وارد می‌کند. در سال ۲۰۰۷ فیلمی به کارگردانی پینچاس پری از این داستان و در ژانر درام ساخته شد.

3/5 (1)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.