معرفی فیلم دخترعموی من ریچل ساخته راجر میشل سال ۲۰۱۷

0
553
معرفی فیلم دخترعموی من ریچل ساخته راجر میشل سال 2017 | سینمایی | پیشنهاد کتاب کتابیسم
معرفی فیلم دخترعموی من ریچل ساخته راجر میشل سال 2017 | سینمایی | پیشنهاد کتاب کتابیسم
معرفی فیلم دخترعموی من ریچل ساخته راجر میشل سال 2017Reviewed by رها فتاحی on Nov 29Rating: 5.0معرفی فیلم دخترعموی من ریچل ساخته راجر میشل سال 2017 | سینمایی | پیشنهاد کتاب کتابیسم دخترعموی من ریچل فیلمی ملودرام بر پایه‌ی داستانی کارآگاهی است که بر اساس رمانی از دافنه دوموریه به همین نام ساخته شده است.

دخترعموی من ریچل فیلمی ملودرام بر پایه‌ی داستانی کارآگاهی است که بر اساس رمانی از دافنه دوموریه به همین نام ساخته شده است. فیلم با چند مونولوگِ نسبتا بلند وضعیت خانواده‌ی «اشلی» را تشریح می‌کند و ما با موقعیتی روبه‌رو می‌شویم که از همان ابتدا رگه‌هایی از شک و تردید را ایجاد می‌کند. فیلیپ، شخصیت اصلی فیلم با بازی «سم کلیفن» پس از مرگِ پسرعموی ناتنی‌اش به محل سکونت او می‌رود تا با زنی که ظاهرا مسبب مرگِ پسرعمو است روبه‌رو شود و داستان تقریبا از جایی آغاز می‌شود که فیلیپ و ریچل برای نخستین‌بار با هم روبه‌رو می‌شوند.
دخترعموی من ریچل از آن دست فیلم‌هایی است که به متنِ اصلی یعنی رمانِ کلاسیکِ دافنه دوموریه بیش از حد پایبند مانده و از همین رو از همان ابتدا متکی به مونولوگ‌هایی است که شخصیت‌ها به‌شکل نریشن می‌خوانند. همین موضوع سبب می‌شود در یک سوم ابتدایی فیلم مخاطب سردرگم شده و حتی خطِ داستان و نسبتِ شخصیت‌ها را به‌خوبی درک نکند. اما پس از روبه‌رو شدنِ دو شخصیت اصلی با هم و آغازِ رابطه‌ی عاشقانه‌ی آن‌ها، داستان خطِ سیر درستی پیدا می‌کند و می‌شود گفت دوسوم پایانی فیلم با همین ترفند نجات پیدا می‌کند.
دخترعموی من ریچل با تصاویر درخشانی که از مناظر طبیعی و بکرِ انگلستان در آن استفاده شده است ذهنِ مخاطب را مدام به سمتِ آرامشی سوق می‌دهد که در فیلم خبری از آن نیست. شخصیتِ پیچیده‌ی ریچل هرچه از فیلم می‌گذرد مرموز‌تر و غیرقابل اعتمادتر می‌شود و همه جز خودِ فیلیپ به‌سختی به ریچل اعتماد می‌کنند. در این میان، احساساتِ پررنگِ فیلیپ مسیر داستان را به سمتی می‌برد که از قبل هم قابل‌پیشبینی است. او که آمده بود تا مقابل مسببِ احتمالی مرگِ پسرعمویش بایستد قافیه را باخته و کاملا عاشق و دلباخته‌ی ریچل می‌شود تا جایی که تمام دارایی خودش را به‌نام او می‌کند.
دخترعموی من ریچل اما نه از آن تصاویر بی‌نظیر و چشم‌نواز و نه از خطِ قابلِ پیش‌بینی حوادث داستان که از شخصیت‌پردازی بی‌نظیر ریچل توسط دوموریه در رمانِ اصلی است که هویت می‌گیرد. شخصیتی که ظاهرا شخصیت فرعی داستان است اما تمامی اتفاقات در حوالی او رخ می‌دهد. ریچل زیبا و دلفریب و در عین‌حال به‌نظر می‌رسد شدیدا غیرقابل اعتماد است اما این موضوع هرگز نه در رمانِ دوموریه و نه در فیلم قابل اثبات نیست. درواقع، رمانِ دوموریه با شخصیتِ پیچیده و جذابش عمق و محتوا گرفته و اهمیت پیدا می‌کند، اتفاقی که در فیلم رخ نمی‌دهد و دخترعموی من ریچلِ سینما را بدل به فیلمی درجه دو می‌کند که تنها بخشِ کوچکی از لذتِ عدم قطعیتی که در انتهای رمان برای مخاطب ایجاد می‌شود را در دلِ بیننده جای می‌دهد.

عنوان: دخترعموی من ریچل/ My cousin rachel
سال ساخت: ۲۰۱۷
کارگردان: راجر میشل/ Roger Michell
زمان: ۱۰۶ دقیقه
بازیگران: Rachel Weisz / Sam Claflin/ Holliday Grainger

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.