معرفی کتاب مورفی نوشته ساموئل بکت

0
3457
مورفی، نوشته‌ی ساموئل بکت
مورفی، نوشته‌ی ساموئل بکت
معرفی کتاب مورفی نوشته ساموئل بکتReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Mar 2Rating:

رمان مورفی اولین بار در سال ۱۹۳۸ منتشر شد، یک رمان آوانگارد که سوین رمان نویسنده و نمایش نامه نویس ایرلندی، ساموئل بکت می‌باشد. ساموئل بکت (۱۹۰۶-۱۹۸۹) یک رمان نویس، نمایش نامه نویس، کارگردان تئاتر و شاعر آوانگارد بود که بیشتر دوران بزرگسالی خود را در پاریس گذراند، داستان‌های او به دو زبان فرانسه و انگلیسی نوشته شده‌اند. به اعتقاده عده کثیری  از منتقدان ادبی وی در میان تاثیرگذارترین نویسندگان قرن بیستم جای دارد. آثار بکت نشان دهنده ناامیدی، چشم انداز تراژیک از زندگی انسان‌ها است، که اغلب ترکیبی از کمدی سیاه و طنز وحشت است و هم چنین نمایش دهنده گرایش مینیمالیستی او می‌باشد. او یکی از نویسندگان مدرنیست محسوب می‌شود و یکی از افراد اصلی در چیزی است که مارتین اسلین آن را “تئاتر آبسورد” می‌نامد. او در سال ۱۹۶۹ برنده جایزه نوبل ادبیات، به خاطر ارائه فرم جدیدی از رمان درام، شد.

 رمان مورفی، دومین اثر نثر بکت است که پس از مجموعه داستان کوتاه او که در سال ۱۹۳۴ منتشر شد، به چاپ رسید. مورفی، برخلاف دیگر آثار بکت که به زبان فرانسه است، به انگلیسی نوشته شده است. مورفی، داستان یک فرد نفس گرای رسوا و بدنام است که در یک آپارتمان زندگی می‌کند. رمان با این تصویر آغاز می‌شود، که شخصیت اصلی داستان در تاریکی و روی صندلی گهواره‌ای خود در آپارتمانش، به عقب و جلو می‌رود؛ این عمل، احتمالاً عادت مورفی است که باعث ایجاد احساس خوشایندی در او می‌شود.

مورفی را می‌توان نمونه‌ای از شیدایی بکت دانست، با قابلیت‌های هنرمندانه و استفاده از استعارات بازی شطرنج در آن. در واقع مورفی، از احساس افسردگی در وجود یک مرد بدون واکنش حکایت دارد. رمان به عنوان داستانی معرفی شده است که مشارکت خواننده را بر می‌انگیزاند. پس از حذف تمام مقدمات غیرضروری می‌توان به جزئیات خاص داستان پی‌برد. صحنه نهایی داستان، نمایش کار شجاعانه سلیال برای نجات قربانی روی ویلچر است از افتادن در استخر. هدف واقعی بکت از نمایش این صحنه را می‌توان نجات افراد از «خودکشی به دلیل تنبلی» دانست.

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.