زندگی نامه و معرفی آثار مو یان

0
1661
مو یان، برنده جایزه ادبیات نوبل سال 2012
مو یان، برنده جایزه ادبیات نوبل سال 2012
زندگی نامه و معرفی آثار مو یانReviewed by پرستو آشتیان on Mar 2Rating: 5.0زندگی نامه و معرفی آثار مو یان |نوبل ادبیات, نویسنده | پیشنهاد کتاب کتابیسممو یان نام مستعار نویسنده چینی برنده نوبل 2012 است که به زبان چینی معنای "سکوت کن" را دارد. نام اصلی وی گوان موئه است و جایزه نوبل به خاطر اینکه ...

مو یان نام مستعار نویسنده چینی برنده نوبل ۲۰۱۲ است که به زبان چینی معنای “سکوت کن” را دارد. نام اصلی وی گوان موئه است و جایزه نوبل به خاطر اینکه “او افسانه‌های عامی، تاریخ و معاصر را با واقع‌گرایی وهم‌آلودی باهم آمیخته است” به او تعلق گرفته است.

وی همچنین افتخاراتی همچون کسب جایزه ادبی آسیا، جایزه نیومن در زمینه ادبیات چینی و جایزه ادبی مائودان را در کارنامه خود دارد. فیلم‌های سینمایی ذرت سرخ، اوقات شادمانی و نوآن با اقتباس از آثار مو یان ساخته شده‌اند.

مو یان، برنده جایزه ادبیات نوبل سال 2012
مو یان، برنده جایزه ادبیات نوبل سال ۲۰۱۲

سبک رمان‌های مو یان حماسی تاریخی است که با واقع‌گرایی وهم‌آلودی همراه شده و از عنصر طنز سیاه نیز بهره برده است. قالب کلی در آثار او طمع و فساد انسانهاست و اکثر داستان‌ها در شهر محل تولدش به وقوع می‌پیوندند. این داستان‌ها اغلب با ادبیات چینی کهن و افسانه‌های محلی آغاز می‌شوند و در ادامه با مسائل اجتماعی روز در هم می‌آمیزند. در نوشتار او به نامشخص بودن مرز بین گذشته و حال، مرده و زنده و خوب و بد تأکید شده است.

قبل از دریافت جایزه نوبل هیچ‌یک از آثار مو یان در ایران منتشر نشده بودند و در سالهای اخیر تنها دو داستان بلند با عناوین گوساله و دونده‌ی دو استقامت به فارسی برگردانده شده‌اند.

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.