معرفی کتاب و کوهستان به طنین آمد نوشته خالد حسینی

1
3772
و کوهستان به طنین آمد، نوشته‌ی خالد حسینی
و کوهستان به طنین آمد، نوشته‌ی خالد حسینی
معرفی کتاب و کوهستان به طنین آمد نوشته خالد حسینیReviewed by پرستو آشتیان on Feb 18Rating: 5.0معرفی کتاب و کوهستان به طنین آمد نوشته خالد حسینی | رمان | پیشنهاد کتاب کتابیسمرمان و کوهستان به طنین آمد سومین کتاب خالد حسینی نویسنده افغانی-آمریکائی که آثارش در ایران طی سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته می‌باشد.

رمان و کوهستان به طنین آمد سومین کتاب خالد حسینی نویسنده افغانی-آمریکائی که آثارش در ایران طی سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته می‌باشد. این کتاب اولین بار در ۲۱ می ۲۰۱۳ منتشر شد و مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه را در بر می‌گیرد که در ۹ فصل توسط شخصیت‌های متفاوت روایت می‌شوند. حسینی سعی کرده تا در این رمان شخصیت‌های داستانی خود را تا قدر امکان پیچیده نماید و با بهره گیری از تجربیات گذشته داستانی روان‌تر ارائه نماید.

با توجه به شناخت جامعه از کتاب‌های خالد و نقدهایی که قبل از انتشار کتاب صورت گرفته بود و با در نظر گرفتن این نکته که کتاب و کوهستان به طنین آمد اولین رمان خالد حسینی بعد از ۶ سال بود، استقبال بی‌نظیری از این کتاب در امریکا به عمل آمد به طوری که قبل از شروع عرضه کتاب پیش فروش‌های آن توسط آمازون باعث شد تا و کوهستان به طنین آمد در میان ۱۰ کتاب پرفروش امریکا قرار بگیرد و این روند بعد از انتشار آن نیز ادامه یافت به طوری که در ۵ ماه ابتدایی انتشار بیش از ۳ میلیون نسخه از این کتاب به فروش رفت.

«خب پس. دلتان قصه می‌خواهد. باشد، برایتان تعریف می‌کنم، اما فقط یکی.» حسینی چنین آغاز می کند و به خوانندگان خود می گوید که داستان چیست و هر کسی چه نقشی در آن دارد. سال ۱۹۵۲ است و پدری برای فرزندان خود در حالی که از کوهستانی در حال عبور هستند داستانی را تعریف می کند.

حس شیرین و حماسی در نام کتاب سوم خالد حسینی وجود دارد که خبر از حماسه‌ای بزرگ و ناملایم از افغانستان می‌دهد. بعد از داستان‌های حول محور پدر و پسر در کتاب بادبادک باز و مادرانه- دخترانه در کتاب هزار خورشید تابان در رمان و کوهستان به طنین آمد خالد حسینی با ماجرایی از نوع خواهر و برادری مواجه می‌شویم. دلتنگی برای افغانستان قدیمی، که با جنگ‌های مدرن و درگیری با آزادی از نوع آمریکایی به شدت در هم شکسته است، جهشی در زمان که نیرنگ‌های ظالمانه تاریخ را از طریق داستانی عاطفی بیان می‌کند -داستانی در مورد از دست دادن،  خیانت و رستگاری- زمینه اصلی کتاب را فراهم می سازد.

اما مزه شیرین خیلی سریع در عناصر دیگر داستان خالد حسینی حل می‌شود. افسانه که در قسمت آغازین کتاب مطرح می‌شود مفهوم را در بر دارد که بر تمامی ماجراهای روایت شده در ادامه کتاب سایه می‌اندازد و معنای آن در تمام داستان توسعه می‌یابد و در هر قسمت رنگی تازه به خود می‌گیرد. دیو، با پدر پیمان وحشتناکی می‌بندد. پدر می‌تواند در عوض  بخشیدن پسر و به این شرط که دوباره هرگز او را نبیند، زندگی بهتری به او هدیه دهد. این داستانی است که پدر برای پری تعریف می‌کند. و از همین آغاز کتاب است که خالد تمام داستان و شخصیت‌های آن را در میل شدیدی به دیدار دوباره برادر و خواهر قرار می‌دهد. وی خوانندگان را با متنی عاطفی مواجه می‌کند و با مهارت زیاد روایت را «چنان که آنها می‌خواهند» برایشان باز می‌گوید.

به نظر می‌رسد خالد حسینی به انتقاداتی که از دو کتاب قبلی او شده بود، توجه کرده است. گر چه کتاب‌های قبلی برای شدت احساسات و سرعت داستان سرایی شان ستایش شده‌اند، اما اکثر خوانندگان پایان هر دو داستان را به صورت ناخوشایندی ساختگی می‌دانستند. در کتاب سوم اما خالد حسینی تلاش کرده است تا از گفتن داستان‌هایی چنان وسیع که کتاب‌هایش را مانند چند داستان کوتاه به هم پیوسته می‌سازد، خودداری کند. گرچه هنوز هم از ابزار ملودرام برای احساساتی کردن خواننده‌هایش استفاده می‌کند.

اما نکته نگران کننده و تامل برانگیز در ایران، این بود که بعد از انتشار کتاب، موج شتاب زده و حیرت آوری برای ترجمه این رمان شکل گرفت به گونه‌ای که در مدت زمان بسیار کوتاهی بیش از بیست ترجمه، با عناوینی متفاوت و با ناشران متفاوت به بازار آمد. شاید همجواری با کشور افغانستان، خوانندگان ایرانی را برای دنبال کردن این نویسنده ترغیب می‌کند اما شاید دادن اجازه به این تعداد از ترجمه‌ها، نوعی بی احترامی به خواننده و حتی مترجمان کار بلد و شناخته شده‌ای باشد که با احترام به خوانندگان خود سعی در ارائه ترجمه‌ای با کیفیت به جای ترجمه‌های عجولانه و سطحی‌اند. امری که پیش از این نیز در مورد کتاب‌های نویسندگان غیر وطنی دیگری مانند جومپا لاهیری نیز شاهد آن بوده ایم و به نظر می رسد که در آینده نیز شاهد آن خواهیم بود.

عناوین بسیاری برای این کتاب توسط نشرها برگزیده شده است، عنوانی که ما در صفحه خود استفاده کردیم (با احترام به تمامی ناشران عزیز) از ترجمه‌ای است که انتشارات ققنوس و خانم نسترن ظهیری از این کتاب کرده‌اند و به نظر گروه کتابیسم ترجمه‌ای که توسط این انتشارات ارائه شده بهتر می‌باشد.

چندی از سایر عناوین انتخاب شده برای کتاب (به ترتیب زمان انتشار):

و کوه‌ها طنین‌انداز شدند – ترجمه محسن عقبایی – انتشارات بهزاد – ۶۹۰ صفحه

And the Mountains Echoed

و کوه‌ها طنین انداخت – مهگونه قهرمان – نشر پیکان – ۴۱۶ صفحه

پژواک کوهستان – منصوره حکمی – نشر نگارینه – ۴۸۰ صفحه

و کوه‌ها طنین‌انداز شدند – مریم مفتاحی – نشر آلما

و کوه‌ها طنین انداز شدند – منصوره وحدتی‌زاده – نشر پارمیس – ۳۸۰ صفحه

کوه به کوه نمی‌رسد – بیتا کاظمی – باغ نو – ۳۸۶ صفحه

ندای کوهستان – مهدی غبرایی – نشر ثالث – ۴۵۸ صفحه

و پاسخی پژواک‌سان از کوه‌ها آمد – شبنم سعادتی – نشر افراز – ۲۸۰ صفحه

جالب آن است که ترجمه‌های دیگری نیز از این کتاب در کتابخانه ملی به ثبت رسیده است. نشر حوض نقره، دانش بهمن، پرشیا شمع و مه و مروارید نیز از ناشران این کتاب هستند.

3.6/5 (5)

امتیاز دهی

یک دیدگاه

  1. در گودریدرز عنوان این کتاب( و کوه های برگشته) نامیده شده است که هیچکدام از این عناوین مطب درج شده نبود.

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.