معرفی کتاب مالوی نوشته ساموئل بکت

0
4272
مالوی، نوشته‌ی ساموئل بکت
مالوی، نوشته‌ی ساموئل بکت
معرفی کتاب مالوی نوشته ساموئل بکتReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Mar 2Rating:

مالوی رمانی نوشته ساموئل بکت به زبان فرانسه است که برای اولین بار در سال ۱۹۵۱ منتشر شد. ظاهر اولیه رمان تمرکز بر روی ۲ شخصیت متفاوت است؛ هر دو از طریق تک گویی‌های درونی شان، شناخته می‌شوند. همانطور که داستان در میان دو شخصیت متفاوت، که تنها از طریق نامشان از هم متمایز می‌شوند، در رفت و آمد است، تجربیات و تفکرات شبیه به هم آنها نیز در داستان نمایان می‌شود. داستان رمان مالوی در یک مکان نامعین اتفاق می افتد، که اغلب همان محل تولد خود بکت، در ایرلند می‌باشد. رمان در پاریس نوشته شده است، و با دو کتاب دیگر بکت، به نام‌های مالون می‌میرد و نام ناپذیر، ۳ گانه‌ای را تشکیل می‌دهد. این سه گانه که بین سال های ۱۹۴۶ تا ۱۹۵۰ نوشته شده است، به طور کلی به عنوان یکی از مهم ترین آثار ادبی قرن بیستم شناخته می‌شود؛ هم چنین این سه گانه، از مهمترین آثار غیر دراماتیک ساموئل بکت است.

اکثریت بخش اول رمان، از تفکرات درونی مالوی، شخصیت اصلی، تشکیل شده است. این فصل، از ۲ پاراگراف تشکیل شده است؛ پاراگراف اول، کمتر از دو صفحه، و پاراگراف دوم بیش از هشت صفحه طول می‌کشد. در پاراگراف اول یک ایده مبهم از خصوصیات کلی مالوی، ارائه می‌شود. مالوی اکنون در خانه مادرش زندگی می‌کند، ولی مشخص نیست چگونه به آنجا رسیده است و آیا مادرش قبل از رسیدن او مرده است یا خیر. هم چنین در داستان مردی حضور دارد که هر یکشنبه برای گرفتن نوشته‌های مالوی، به خانه او می‌رود. در پاراگراف دوم مالوی توضیح می‌دهد که قبل از رسیدن به جای کنونی خود، سفری را برای یافتن مادرش انجام داده است.

درواقع مالوی یک فرد آواره و بی خانمان است؛ که در حال حاضر زمین گیر شده است. البته به طرز شگفت آوری او انسان علم دوست و علم پروری نیز هست و مطالعاتی در جغرافیا و مسائل دیگر دارد. او عادت های غیرعادی زیادی دارد که بکت آنها را با جزئیات توصیف کرده است؛ و وابستگی عجیب او به مادرش نیز شگفت آور است. رمان مالوی درواقع شامل ۴ مونولوگ میان یک فرد، یا شخصیت‌های مختلف است.

5/5 (2)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.