معرفی کتاب موبی دیک نوشته هرمان ملویل

1
5893
رمان موبی دیک یا وال سفید نوشته هرمان ملویل
رمان موبی دیک یا وال سفید نوشته هرمان ملویل
معرفی کتاب موبی دیک نوشته هرمان ملویلReviewed by محمدهادی علیپورمطلق on Jul 9Rating:

موبی دیک یا وال سفید رمان معروف هرمان ملویل، نویسنده آمریکایی است که در سال ۱۸۵۱ منتشر شده است. این کتاب جزو ۱۰۰ کتاب برتر تاریخ جهان به انتخاب گاردین می‌باشد و به عنوان یک شاهکار در زمینه رمانتیسیسم در دوره رنسانس ادبیات آمریکایی به شمار می‌رود.

راوی داستان موبی دیک، یک ملوان به نام ایشمل است که تنها بازمانده از کشتی پکود می‌باشد. ایشمل داستان جنون کاپتان آهاب و سفر طولانی آنها برای صید وال سفید روایت می‌کند. کشتی کاپیتان آهاب توسط وال سفید غرق شده و همچنین پای او نیز در این حادثه قطع گردیده بود. حس انتقام جویی شدید در کاپیتان آهاب باعث شده بود وی دچار جنون شود و تنها خواسته‌اش کشتن نهنگ سفید باشد که این جنون در نهایت زندگی خود او و تمامی افراد کشتی‌اش را به پایان رساند.

رمان موبی دیک نوشته هرمان ملویل
رمان موبی دیک نوشته هرمان ملویل

چاپ کتاب موبی دیک در دوران حیات نویسنده با استقبال خوانندگان روبرو نشد و منجر گردید که نوشتن آن یک شکست اقتصادی بشمار بیاید، اما در قرن بیستم میلادی استقبال بسیاری از آن شد و مورد تمجید تمامی منتقدان قرار گرفت. ویلیام فاکنر در جایی علاقه خود را به این کتاب اینگونه بیان می‌دارد که : «ای کاش آن را من نوشته بودم.»

بعد از انتشار کتاب موبی دیک و محبوبیت آن نزد همگان جمله «مرا ایشمل صدا بزنید»، به یکی از جمله‌های مورد استفاده نویسندگان در ابتدای کتاب هایشان تبدیل شد. ملویل برای نوشتن این کتاب مطالعات زیادی بر روی چگونگی شکار وال، نحوه استخراج روغن و همچنین فرهنگ و باورهای متفاوت افراد روی کشتی انجام داد که این مطالعات باعث شد تا کار نوشتن کتاب یک سال و نیم به طول انجامد. از لحاظ ساختاری منتقدان این رمان را در گروه رمان های کلاسیک طبقه بندی کرده اند، این کتاب در عین حال تراژدی و کمدی را در دل خود جای داده و قسمت‌هایی از آن مانند یک نمایش نامه روایت شده و قسمت‌های دیگر مانند شعر سروده شدهاند که نشانگر هنر نویسنده می‌باشد.

5/5 (4)

امتیاز دهی

یک دیدگاه

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.