معرفی کتاب خیابان بوتیک های خاموش نوشته پاتریک مودیانو

0
3897
رمان کوتاه خیابان بوتیک‌های خاموش نوشته پاتریک مودیانو
رمان کوتاه خیابان بوتیک‌های خاموش نوشته پاتریک مودیانو
معرفی کتاب خیابان بوتیک های خاموش نوشته پاتریک مودیانوReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Sep 27Rating:

خیابان بوتیک های خاموش رمان ششم پاتریک مودیانو رمان نویس فرانسوی است که به خاطر آن جایزه ی Goncourt را در سال۱۹۸۷دریافت کرد. داستان خیابان بوتیک های خاموش در مورد یک کارآگاه خصوصی است که دچار فراموشی شده و هویت خود حتی نام و ملیتش را فراموش کرده است اما بعد از سال ها کمک به دیگران تصمیم می‌گیرد این بار به هویت واقعی خویش بازگردد. لحظاتی که رونالد حافظه‌ی خویش را از دست داده است در دوران حمله‌ی نازی‌ها به فرانسه بوده است.

در دورانی که همه کارهایی انجام می دهند که به نحوی سعی در فراموش کردن آن دارند قهرمان ما به صورت تصادفی حافظه خود را کاملا از دست داده است. نویسنده در داستان خیابان بوتیک های خاموش از عناصر نمادین قدرت‌مندی بهره گرفته. اکنون که قهرمان داستان به دنبال جمع کردن قطعه هاست به موضوعات جالبی برمی خورد که هر یک او را به سمت قطعه‌ای دیگر از این پازل می‌کشاند. اگر چه از یک نظر  هنوز هم هیچ یک از قطعات پازل به هم نمی خورند اما رونالد قانع شده است که به احتمال زیاد در گذشته‌ی فراموش شده‌ی خود یک مهاجر روس بوده است. در حالیکه کارآگاهان دیگر به دنبال جمع آوری شواهد هستند رولاند به دنبال جمع آوری لحظات و خاطره‌هاست.

تقریبا هر کسی که بازجویی می شود داستانی برای گفتن دارد. رولاند از هر طرف تکه‌ای جمع آوری می‌کند و سعی می کند همه‌ی این تکه‌های ناجور را در کنار هم بچیند تا خود گمشده‌ی خویش را باز یابد. در این حال لحظاتی از گذشته را هم به یاد می‌آورد اما هنوز هم مطمئن نیست که این خاطرات قابل اعتمادند یا فقط نتیجه ی برافروخته شدن خیال پردازی‌های اوست. رولاند کاملا آماده است که به سرعت نقشی که دیگران برایش تعریف می‌کنند را بازی کند انگار او چیزی بیشتر از حافظه خود را از دست داده است، رولاند خویشتن خویش را از دست داده است.

در نهایت راوی نتیجه گیری می‌کند، شخصیتی که رولاند به دنبال اوست هرگز پیدا نخواهد شد. هویت او همچون ماسه‌هایی که در مسیر ردپای ما چسبیده‌اند زودگذر و ناپایدار خواهد بود.

3/5 (2)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.