معرفی کتاب میرا نوشته کریستوفر فرانک

0
2108
میرا
میرا
معرفی کتاب میرا نوشته کریستوفر فرانکReviewed by آیلار بهرامی on Apr 30Rating:

میرا نام داستان بلندی است از کریستوفر فرانک فرانسوی که توسط لیلی گلستان به فارسی ترجمه شده است.نویسنده در این کتاب نظامی توتالیتر و پادآرمان شهر یا همان مدینه فاسده ای را به تصویر می کشد که در آن هر گونه فردیت و زندگی خصوصی حتی در خصوصی ترین جنبه های آن از جمله روابط جنسی عملا تقبیح شده است.فرانک داستانی علمی-تخیلی و در عین حال داستانی سوررئالیستی را روایت می کند که در آن اصالت با جمع است و نه فرد.
در این جامعه فرد گویی هیچ اراده ای از خودش ندارد و کاملا وابسته است و تابع خواسته های جامعه. این حس مالکیت جامعه به فرد در همه شئونات زندگی وی حاکم است.به طوری که حکومت عواطف و احساسات و حتی بدنت را تحت کنترل خود در می آورد و در صورتی که فرد هر گونه مقاومتی نشان دهد و نخواهد که به مانند بقیه و تایع حکومت شود، او را مجبور به تبعیت خواهند کرد. در این جامعه همه باید لبخند بزنند و با کسانی که مقاوت کنند برخورد می شود،آن ها را جراحی می کنند و نقابی خندان را بر چهره آنان می گذارند تا نقاب جذب صورت آن ها می شود و همیشه به آن حالت بمانند.
در این جامعه جداشدن و مانند دیگران نبودن، گناهیست نا بخشودنی.امتیازی که این قصه علاوه بر روایت پرکششش دارد، فضا سازی بی نظیر و منحصر به فرد است، به گونه ای که وقتی خواننده در حال مطالعه داستان است حس می کند که خود نیز در این فضای کمونیستی قرار دارد و گویی تمامی حالات و رفتارش از سویی دیده و کنترل می شود.این در حالی است که نویسنده زبر دست تمامی این اطلاعات و حس هایی که به خواننده منتقل می شود را در حجمی کم پرداخته است،بسیار موجز اما به شدت تاثیر گذار.در این کتاب نویسنده به خوبی شرح می دهد که در این چنین جوامعی که جوامع کمونیستی خوانده می شود.
انسان ها چگونه تنها یک بعد پیدا می کنند و از تفکر و گرایش به سوی علاقه مندی های خود باز می مانند، و در واقع هدف این چنین جامعه و حکومتی جز این نیست که به افراد به چشم کالا نگاه کند و همه نبوغ آن ها را از بین برد.این اثر با ترجمه لیلی گلستان توسط انتشارات بارتاب نگار به انتشار رسیده است.

4.5/5 (2)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.