زندگی‌نامه و معرفی آثار میلان کوندرا

0
4342
میلان کوندرا نویسنده فرانسوی
میلان کوندرا نویسنده فرانسوی
زندگی‌نامه و معرفی آثار میلان کوندراReviewed by پرستو آشتیان on Jun 14Rating:

میلان کوندرا یکی از پرطرفدارترین نویسندگان چند دهه گذشته و حال حاضر در سراسر جهان و همچنین در ایران می‌باشد. این نویسنده با اصلیت چکسلواکی هم‌اکنون تابعیت فرانسه را پذیرفته و در فرانسه زندگی می‌کند. کوندرا در نوجوانی سرودن شعر را آغاز کرد که حالت انتقادی آنها توجه خوانندگان زیادی را جلب کرد سپس شعر را رها کرد و به نوشتن رمان پرداخت. وی همچنین تحصیلات در زمینه ادبیات و زیبایی‌شناسی را نیمه‌کاره رها کرد تا وارد دانشکده فیلم و سینما شود.

علاقه کوندرا به موسیقی ناشی از پیش‌زمینه خانوادگی او می‌باشد. پدر این نویسنده نوازنده پیانو و رئیس آکادمی موسیقی شهر محل تولدش بود و کوندرا نوازندگی را از سنین کودکی از پدرش آموخت. تأثیر موسیقی بر آثار کوندرا بسیار مشهود است و در بسیاری از کتاب‌ها به بحث و تحلیل جنبه‌های مختلف موسیقی و متخصاصان این حرفه پرداخته است. او در برخی از کتاب‌هایش به انتقاد از استعمار اتحاد جماهیر شوروی و طبیعت نظام توتالیتر پرداخت که موجب ممنوعیت آثارش در چکسلواکی شد.

برخلاف اشعار و کتب ابتدایی‌اش که به طور واضح طرفداری مقطعی وی از نظام کمونیست را تأیید می‌کردند؛ رمان‌های اخیرش فارغ از طبقه‌بندی‌های ایدئولوژیکی هستند. کوندرا تأکید به مطرح شدن نامش به عنوان یک رمان‌نویس دارد تا یک فرد سیاسی یا نویسنده معترض. او پس از کتاب سبک تحمل ناپذیر هستی تقریباً تمام تفسیرهای سیاسی را از کتاب‌هایش حذف کرده است مگر آن بخشی که در ارتباط با مسائل فلسفی بیان شده است.

کوندرا معمولاً از شخصیت‌های ساختگی و زاویه دید سوم شخص برای بیان داستان‌هایش استفاده می‌کند. شخصیت‌های داستان بیشتر شکل‌گرفته از گفتار و عقایدشان هستند و خصوصیات ظاهری عنصری اساسی برای تعریف ویژگی‌های شخصیتی در نظر گرفته نمی‌شوند. این نویسنده معتقد است تخیلات خواننده به طور اتوماتیک تصورات نویسنده را تکمیل می‌کند.

ساختار پیچیده‌ی فلسفی در آثار کوندرا اغلب ترجمه این آثار را با مشکل روبرو می‌کند با این وجود آثارش به زبان‌های زیادی ترجمه شده‌اند. از جمله مهم‌ترین کتب منتشر شده در ایران می‌توان سبکی تحمل ناپذیر هستی (بار هستی)، کتاب خنده و فراموشی، عشق‌های خنده‌دار، هویت، آهستگی، هنر رمان، زندگی جای دیگری است، جاودانگی، والس خداحافظی وجهالت را نام برد.

5/5 (1)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.