زندگی نامه و معرفی رمان‌های میخائیل الکساندرویچ شولوخف

0
3260
میخائیل الکساندرویچ شولوخف، نویسنده روسی، برنده جایزه نوبل 1965
میخائیل الکساندرویچ شولوخف، نویسنده روسی، برنده جایزه نوبل 1965
زندگی نامه و معرفی رمان‌های میخائیل الکساندرویچ شولوخفReviewed by محمدهادی علیپورمطلق on Feb 1Rating:

به خاطر قدرت و یکپارچگی هنرش، در به نمایش کشیدن دُن که تونست با این کار یک برحه تاریخی در زندگی مردم روسیه رو روایت کنه، جایزه نوبل تقدیم در سال ۱۹۶۵ تقدیم شد به میخائیل شولوخف. در واقع شولوخف جایزه رو برای کتاب شاهکارش با عنوان دن آرام برنده شد. این نویسنده در جنگ داخلی شوروی توی ارتش سرخ روسیه بوده واین تجربش نوشته هاش رو تحت تأثیر قرار داده.

رمان شولوخف در رابطه با انقلاب روسیه بود و جوایز زیادی رو در این کشور برده که از جمله اونها جایزه استالین و جایزه لنین بودن و همونطور که گفته شده در سال ۱۹۶۵ هم موفق به دریافت جایزه نوبل ادبیات شد. منتقدان کتاب‌ مطرح این نویسنده رو در سطح نوشته‌های بزرگانی چون داستایوفسکی می‌دونن.

میخائیل الکساندرویچ شولوخف نوشتن رو در هفده سالگی آغاز کرد و اولین اثرش کتابی به نام داستان‌های دن نام داشت که یک مجموعه داستان بود. در ۱۹۲۵ او کار نوشتن کتاب دن آرام رو شروع کرد، آثار شولوخف با سرعت پایین توسعه می‌یافتن و به همین خاطر ۱۲ سال طول کشید تا این رمان که معروف‌ترین رمانش هم بود به چاپ برسه، این کتاب در نسخه‌های ترجمه شدش در دو کتاب مجزا به نام‌های دن را به آرامی دنبال کن و دن از خانه به دریا می‌ریزد (به اینگلیسی) منتشر شد. او به روند کند خود کماکان ادامه داد و ۲۸ سال بعد کتاب بعدیش با نام پودنیاتاوا تسلینا که به نام زمین نو‌آباد ترجمه شده رو منتشر کرد. آنها برای سرزمین پدریشان جنگیدند نام رمان ناتمام شولوخف است که راجع به دفاع روس‌ها از سرزمینشان در مقابل حمله آلمان نازی در زمان جنگ جهانی دوم است.

وقتی کتاب دن آرام چاپ شد، به سرعت مورد توجه مردم قرار گرفت و تبدیل به پر خواننده ترین کتاب روسیه شد و این موفقیت سبب شد تا جایزه استالین در سال ۱۹۴۱ به شولوخف تعلق بگیره و همچنین وی رو به عنوان یک نویسنده در سبک واقع‌گرایی اجتماعی به خوانندگان معرفی کرد.

لیکن یک سؤال اصلی در رابطه با این نویسنده وجود داشته و می‌شه گفت هنوز هم وجود داره. و اون این که چرا بقیه کتاب‌هاش به زیبایی رمان دن آرام نیستن. در واقع این مسأله تنها در قالب یک سؤال باقی نمونده و افراد زیادی این ادعا رو مطرح کردن که شولوخف ایده و نوشته‌های اولیه مربوط به این کتاب رو از نویسنده‌ای به نام فئودور کریوکف دزدیده.

این اداعاها در سال‌های اولیه باعث شدن تا شولوخف از یک گروه از محققان نروژی کمک بخواد تا با تحلیل نوشته‌های دیگهش با کتاب دن آرام بررسی کنن که آیا این اثر دزدیه و یا اینکه خودش اونو نوشته. این گروه نروژی بعد از اینکه آثار دیگه‌ی شولوخف رو طی سه سال با این کتاب مقایسه کرد به این نتیجه رسید که کتاب رو خود شولوخف نوشته.

اما این حقیقت باقی موند که هیچ‌کدوم از آثار بعدی و قبلی شولوخف نتونستن حتی شمایی ناقص از مهارت هنری که توی نوشتن کتاب دن آرام استفاده شده بود رو نشون بدن و تنها اثر -نیمه- معروف دیگه این نویسنده داستان خال هست که اون هم از لحاظ ادبی قابل مقایسه با کتاب دن آرام نیست.

ادعاهای مبنی بر اینکه شولوخف کار فئودور کریوکف که در سال ۱۹۲۰ فوت کرده و از سربازان ارتش سفید بوده رو دزدیده، نه تنها در طول سال‌های بعدی از بین نرفت بلکه کماکان باقی موند و حتی پررنگ‌تر شد، تا جایی که امروزه بیشتر بزرگان دنیای ادبیات بر این باورند که شولوخف این سرقت ادبی رو انجام داده.

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.