زندگی‌نامه و معرفی آثار میخائیل بولگاکف


0
زندگی‌نامه و معرفی آثار میخائیل بولگاکفReviewed by پرستو آشتیان on May 12Rating: 4.5زندگی‌نامه و معرفی آثار میخائیل بولگاکف | نویسنده | پیشنهاد کتاب کتابیسممیخائیل بولگاکف در خانواده‌ای فرهنگی در کیف اوکراین متولد شد. او از نوجوانی به ادبیات اروپا و روسیه علاقمند شد و راه دیگری در زندگی انتخاب کرد

میخائیل بولگاکف در خانواده‌ای فرهنگی در کیف اوکراین متولد شد. هر دو پدربزرگش از روحانیان کلیسای ارتدوکس شوروی بودند، ولی او از نوجوانی به ادبیات اروپا و روسیه علاقمند شد و راه دیگری در زندگی انتخاب کرد، از همان دوران تفریحش حضور در سالن‌های تئاتر و اپرا بود.

بولگاکف پس از اتمام تحصیلات خود در دانشکده پزشکی، مدت کوتاهی به عنوان پزشک مشغول به کار شد اما این شغل را به خاطر نویسندگی کنار گذاشت. کیف را ترک کرده و در مسکو مستقر شد و رویه جدیدی در زندگیش آغاز شد. به رفت و آمد و مصاحبت اهل قلم و هنر مسکو پرداخت و نمایشنامه‌های بسیاری از نوشته‌های او در تئاتر‌موزه مسکو روی صحنه رفتند.

آثار او به دلیل طنز رئالیسم آنها، بسیار مورد توجه عموم قرار گرفت. اما شیوه‌ی زندگی بولگاکف و انتقادات تند او به واقعیات کریه زندگی در روسیه تحت سیستم اتحادیه جماهیر شوروی موجب به وجود آمدن مشکلات زیادی برای او شد. دولت از ادامه فعالیت او در تئاترها جلوگیری کرد و بسیاری از دست نوشته‌ها و کارهای ناتمامش را ضبط کرد. پس این اتفاق او دچار تنگدستی و سرگشتگی شد، نامه‌ای به استالین نوشت و از او خواست یا به او جواز فعالیت دهد یا اجازه خروج از کشور. استالین شخصاً با او تماس گرفت و او مجدداً در تئاتر موزه مسکو مشغول به کار شد.

مرشد و مارگریتا رمان افسانه‌گونه‌ای که او سال‌های زیادی را وقف نوشتنش کرد، برجسته‌ترین اثر او می‌دانند. علاوه بر این او در زمان حیات بیشتر به خاطر هجو تلخ موجود در آثار خصوصاً نمایشنامه‌هایش مور توجه قرار گرفت اما پس از مرگش و تغییر وضعیت سیاسی روسیه سایر آثار او منتشر شد و شهرت او چندین برابر شد. کتاب‌هایی مانند مرشد و مارگریتا، برف سیاه، تخم‌مرغ‌های شوم، خاطرات یک پزشک جوان، دست‌نوشته‌های یک مرده، دل سگ و آدم و حوا از این نویسنده در ایران منتشر شده‌اند.


Like it? Share with your friends!

0

2 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.