معرفی کتاب موش ها و آدم ها نوشته جان اشتاین بک به همراه فیلم


0
معرفی کتاب موش ها و آدم ها نوشته جان اشتاین بک به همراه فیلمReviewed by کتابیسم on Dec 18Rating: 5.0معرفی کتاب موش ها و آدم ها نوشته جان اشتاین بک به همراه فیلم |رمان کوتاه | پیشنهاد کتاب کتابیسمموش ها و آدم ها یکی از معدود رمان هایی است که از شیوه روایتی مبهم به نام سوم شخص هدف استفاده می کند و یکی از شناخته شده ترین داستان های جان اشتاین بک است

یکی از شناخته شده ترین داستان های جان اشتاین بک، رمان کوتاه موش ها و آدم ها است که در ۱۹۷۳ منتشر شده است. داستان که در سال های رکود بزرگ آمریکا اتفاق می افتد، بر اساس بخشی از خاطرات نویسنده شکل گرفته است. دو دوست به نام های لنی و جورج در وضعیت نا مناسب اقتصادی، برای یافتن کار از مزرعه ای به مزرعه ای می روند و با این وجود همیشه در مورد آینده خیال پردازی می کنند.

موش ها و آدم ها یکی از معدود رمان هایی است که از شیوه روایتی مبهم به نام سوم شخص هدف استفاده می کند. بر خلاف زاویه دید سوم شخص دانای کل که در آن نویسنده و در نتیجه خواننده می توانند افکار همه شخصیت ها را بخوانند، شیوه سوم شخص هدف به خواننده اجازه دسترسی مستقیم به افکار و احساسات هیچ کاراکتری را نمی دهد. پس خواننده تنها از طریق اعمال و گفتگوی شخصیت ها می تواند دیدگاه آن ها را استنباط می کند. این رویکرد برای رمان ها نا متعارف ولی در مورد نمایش نامه ها و فیلم ها بسیار رایج است و این موضوع کمک می کند بدانیم چرا این رمان برای ساخت فیلم ها و تئاترهای مشهور مورد اقتباس قرار گرفته است.

موش ها و آدم ها مانند داستان های دیگر اشتاین بک، تمثیلی است که سعی دارد معنی انسان بودن را بیابد. اد ریکتس، یکی از دوستان اشتاین بک است که دیدگاه او را در مورد جایگاه انسان در جهان هستی شکل می دهد. انسان ها موجودات کوچکی در دنیایی بسیار بزرگ اند که اندکی زندگی می کنند و اثر کمی از خود باقی می گزارند. برای به اشتراک گذاشتن این دیدگاه از جایگاه انسان، اشتاین بک چندین زمینه را امتحان می کند، از ماهیت رویا و تمایل انسان به ظلم کردن، تا بی عدالتی اقتصادی و عدم اطمینان از آینده.

اشتاین بک برای شخصیت رمان خود احساس همدردی می کند اما این باعث نمی شود که برای آن ها پایان خوشی را رقم بزند. در عوض او تضاد بین دنیای واقعی سرشار از فقر و کمبود و خشونت را با جهان رویایی آزاد و ثرتمند و دوست داشتنی به تصویر می کشد. این مجاورت بی رحم و خشن به سادگی بیان می کند که رویای آمریکایی شاید چیزی بیشتر از یک خیال نومیدانه نبوده است.

موش ها و آدم ها در سبک طبیعت گرایانه نوشته شده است و از آنجا که این سبک بسیار افسرده کننده است، دلیل ملال انگیز بودن ضرب آهنگ داستان را توضیح می دهد. برای نویسندگان طبیعت گرا، شخصیت ها اساسا موجوداتی وحشی اند که قربانی محیط اطراف خود شده اند. در این داستان لنی نمونه بارزی از این گونه شخصیت هاست.

گرچه داستان به دلیل لحن بعضا بی ادبانه و ضرب آهنگ کندش و قرار گرفتن در زمره آثار کلاسیک، ممکن است خسته کننده به نظر برسد اما حقیقتا ادای احترام ویژه ای به جهان ادبیات است و مخاطبان اصلی ادبیات را کاملا راضی می کند.

[aparat id=”2TQJV”]


Like it? Share with your friends!

0

One Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.