معرفی کتاب باغ وحش شیشه‌ای نوشته تنسی ویلیامز


0
معرفی کتاب باغ وحش شیشه‌ای نوشته تنسی ویلیامزReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Nov 27Rating:

باغ وحش شیشه‌ای، نمایشنامه‌ای با ۴ شخصیت، اولین موفقیت واقعی تنسی ویلیامز (۱۹۱۱-۱۹۸۳) بود، که منجر به شهرت او نیز شد. این نمایشنامه در سال ۱۹۴۴ نوشته شده است و براساس مضمون یکی از داستان‌های کوتاه ویلیامز به نام “تصویر دختری در آینه“، نگارش یافته است. منتقدان در مورد آن جار و جنجال راه انداختند و همین مسئله محبوبیت این کتاب را بیشتر کرد. این کتاب را “نمایشنامه خاطره” نیز نامیده‌اند، زیرا داستان از طریق بازتاب خاطرات شخصیت اصلی داستان، یعنی تام، روایت می‌شود. درواقع تام از طریق بازگویی خاطراتش، زندگی‌اش را نمایان می‌سازد. باغ وحش شیشه‌ای، به خاطر نمایشی از گذشته، خوانندگان را جذب می‌کند؛ همین مسئله مضمون اصلی داستان را نمایان می‌کند.

درواقع می‌توان گفت این نمایشنامه تقریباً یک خودزندگی نامه نویسی (اتو بیوگرافی) است؛ زیرا همه شخصیت‌ها براساس شخصیت‌های واقعی در زندگی ویلیامز نوشته شده‌اند. یعنی خواهر و مادر ویلیامز و خود او؛ نام واقعی ویلیامز، توماس است و او واقعاً زمانی در یک انبار کفش، در خیابان لوئیس کار کرده است.

داستان زمانی آغاز می‌شود که شخصیت اصلی یعنی تام، خاطراتش را از زندگی در یک آپارتمان کوچک مخروبه با خواهرش لورا و مادرش آماندا، نقل می‌کند. تام در خیابان لوئیس در سال ۱۹۳۷ زندگی می‌کند و او شاعر است و برای حمایت از خواهر و مادرش، در کارخانه کفش کار می‌کند. پدر تام سال‌ها قبل آنها را ترک کرده و آنها را به حال خود گذاشته است و آنها هیچ خبری از او ندارند.

نمایشنامه پر از اشارات نمادین و استعاری است؛ عنوان باغ وحش شیشه‌ای، به مجموعه‌ای از حیوانات شیشه‌ای مورد علاقه لورا، اشاره دارد؛ که مرتب آنها را تمیز می‌کند و چیدمان آنها را تغییر می‌دهد. تمرکز او بر این اشیای شکننده، نمادی از شکنندگی خود اوست، چه به لحاظ روحی و چه به لحاظ جسمی. همچنین پله‌های اضطراری بسیار به شخصیت تام و فرار او، نزدیک هستند؛ لورا در برابر فرار شکننده است، درحالیکه تام آن (پله‌های اضطراری) را برای فرار از آپارتمان و فرار از دنیای بیرونی، دوست می‌دارد. درواقع در صحنه‌ای، موقعیت او بر روی پلکان اضطراری، نمادی از موقعیت او در خانواده‌اش و در دنیای پیرامونش، هست.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.