زندگی نامه و معرفی آثار ماریو بارگاس یوسا


0
زندگی نامه و معرفی آثار ماریو بارگاس یوساReviewed by پرستو آشتیان on Mar 3Rating: 5.0زندگی نامه و معرفی آثار ماریو بارگاس یوسا |نوبل ادبیات, نویسنده | پیشنهاد کتاب کتابیسمماریو بارگاس یوسا از پرو در سال 2010 موفق به کسب جایزه نوبل ادبی شد. وی موفقیت خود را مدیون "ترسیم ساختار قدرت و تجسم نافذ مقاومت، طغیان و شکست فردی" است

ماریو بارگاس یوسا از پرو در سال ۲۰۱۰ موفق به کسب جایزه نوبل ادبیات شد. وی موفقیت خود را مدیون “ترسیم ساختار قدرت و تجسم نافذ مقاومت، طغیان و شکست فردی” در آثارش است. وی از مطرح‌ترین نویسندگان آمریکای جنوبی است که با گابریل گارسیا مارکز رابطه‌ای نزدیک داشت اما بدلیل اظهارنظر در مورد گرایشات سیاسی مارکز در محفلی عمومی این دوستی تیره شد.

ماریو بارگاس یوسا به عنوان مدرس در بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا، آمریکای جنوبی و اروپا تدریس کرده است و در سال ۱۹۹۵ جایزه سروانتس که مهمترین جایزه ادبی برای نویسندگان اسپانیایی زبان به شمار می‌رود را از آن خود کرد. همچنین دریافت جایزه صلح آلمان در سال ۱۹۹۶ نیز از افتخارات این نویسنده به شمار می‌رود.

آثار ماریو بارگاس یوسا در بر دارنده عناصر تاریخی و تجربیات شخصی می‌باشد. وی در رمان‌های خود فساد جامعه را آنطور که خود درک می‌کند به تصویر کشیده است و از نوشتارش برای به چالش کشیدن نارسایی‌های جامعه از جمله ظلم و صدمات روحی و شخصیتی که قدرت‌های سیاسی بر مخالفان خود روا می‌دارند، بهره برده است و ردپای نبرد برای آزادی، بی‌عدالتی در جامعه و بی‌گناهی در آثارش به وضوح نمایان است. او معتقد است نویسندگان باید استعداد خود را در جهت دفاع از اعتقادات خود به کار گیرند و این را بخشی از وظیفه اخلاقی نویسنده می‌داند.

اکثر آثار پرطرفدار ماریو بارگاس یوسا به فارسی ترجمه شده‌اند، که از آن قبیل می‌توان به سوربز، دختری از پرو، سال‌های سگی، جنگ آخر زمان، گفتگو در کاتدرال، مرگ در آند و قهرمان عصر ما اشاره کرد. وی با نوشتن رمان سال‌های سگی در اوایل فعالیت حرفه‌ای خود به شهرت بسیار زیادی دست یافت و از آن پس کتاب‌هایش همواره مورد توجه قرار گرفت.

آثار ماریو بارگاس یوسا تنها به رمان ختم نمی‌شود و شامل کتاب‌های غیر داستانی ونمایشنامه نیز می‌شود. ماریو بارگاس یوسا در سال ۲۰۱۶ و در سن ۸۰ سالگی همچنان فعالیت ادبی خود را ادامه داده و رمان جدیدش با نام پنج گوشه را روانه بازار کرده است.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.