زندگی نامه و معرفی رمان‌های مارسل پروست

زندگی نامه و معرفی رمان‌های مارسل پروست

0
1555
مارسل پروست نویسنده فرانسوی
مارسل پروست نویسنده فرانسوی
زندگی نامه و معرفی رمان‌های مارسل پروستReviewed by پرستو آشتیان on Jul 10Rating:

مارسل پروست نویسنده، منتقد و مقاله‌نویس فرانسوی با نام کتاب ارزنده‌اش؛ در جستجوی زمان از دست رفته، در دنیا شناخته می‌شود. او در خانواده‌ای با سطح اجتماعی بالا متولد شد و از کودکی دچار ضعف جسمانی بود و علائم بیماری آسم در او شناسایی شده بود. او از سن پایین خود را درگیر نوشتن کرد و برای مجلات ادبی مطالب و ستون‌هایی را می‌نوشت و به چاپ می‌رساند.

پس از چاپ مجموعه داستان‌های کوتاهی در مجلات وی اقدام به نوشتن یک زندگی‌نامه خودنوشته کرد که اگرچه آن را نیمه‌کاره رها کرد، اما این سرآغازی برای شکوفایی نبوغش در نویسندگی بود. پروست در این سال‌ها شیفته‌ی هنر جان راسکین شد و این آشنایی به پروست کمک کرد تا نظریه‌های خود را در مورد هنر و نقش هنرمند در جامعه پردازش کند. وظیفه هنرمند این است که با ظاهر طبیعت مواجه شود، ماهیت آن را درک کند و این ماهیت را در قالب کار هنری بازگو کند. راسکین به حدی برای پروست اهمیت پیدا کرد که برخی آثارش را حفظ کرد و اقدام به ترجمه بعضی از کتاب‌هایش به فرانسوی کرد.

بعد از فوت پدر و مادرش مارسل پروست با اندوهی عمیق روبرو کرد ولی دارایی که به او به ارث رسید او را برای مدت‌ها تأمین کرد تا آزادانه به نوشتن کتاب عظیمش بپردازد. برای نوشتن در جستجوی زمان از دست رفته او سال‌ها نسخه‌های متعددی تهیه کرد و به اصلاح آنها پرداخت. این اثر به تدریج و در هفت کتاب منتشر شد که سه کتاب آخر پس از درگذشت او بر اثر ذات‌الریه و آبسه ریوی در ۵۱ سالگی، منتشر شدند. در جستجوی زمان از دست رفته با حجمی عظیم حدود دو هزار شخصیت دارد که بسیاری از آنها برگرفته از انسان‌های واقعی پیرامون پروست در طول زندگیش هستند این کتاب علاوه بر روانشناسی و اجتماعی به بازگویی خاطرات شخصی نویسنده نیز می‌پردازد.

کتاب در جستجوی زمان از دست رفته به فارسی ترجمه شده و در هفت جلد منتشر شده است. همچنین کتاب خوشی‌ها و روزها نیز از مارسل پروست به فارسی ترجمه شده است که در واقع قسمتی از پیشینه و یادداشت‌های اولیه پروست برای در جستجوی زمان از دست رفته می‌باشد.

امتیاز دهی

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.