معرفی کتاب مردی در تاریکی نوشته پل استر


0
معرفی کتاب مردی در تاریکی نوشته پل استرReviewed by پرستو آشتیان on Jun 21Rating: 5.0معرفی کتاب مردی در تاریکی نوشته پل استر | رمان | پیشنهاد کتاب کتابیسم مردی در تاریکی رمانی است که در سال 2008 منتشر شده است. پل استر نویسنده معاصر و پرکار آمریکایی که در زمره‌ی بهترین داستان نویسان حال حاضر قرار می‌گیرد این کت

مردی در تاریکی رمانی است که در سال ۲۰۰۸ منتشر شده است. پل استر نویسنده معاصر و پرکار آمریکایی که در زمره‌ی بهترین داستان نویسان حال حاضر قرار می‌گیرد این کتاب را به رشته تحریر درآورده است. مردی در تاریکی هم مانند سایر کتاب‌های استر به مفهوم هویت‌های سردرگم می‌پردازد و همچنین اشاراتی سیاسی به موقعیت آمریکا در عراق در آن سال‌ها دارد. مصایب و فجایع زندگی شخصی و روزمره انسان‌ها هم از مسائلی است که محوریت تمرکز در کتاب مردی در تاریکی را دارند. مردی در تاریکی را می‌توان تا حدودی نسخه تکمیل شده و بازنویسی شده سفر در اتاق تحریر دانست.
کتاب دارای دو خط داستانی است، یکی داستان مردی حدود هفتاد ساله به نام آگوست بریل است که منتقد کتاب بوده است و مقالات زیادی نوشته است اما هرگز موفق به نوشتن رمان مناسبی شده است و به خواندن کتاب‌های دیگران و نقد و مرور نوشتن بر آنها بسنده کرده است. اکنون با از دست دادن همسرش، شرایط روحی نامناسب دختر و نوه‌اش و همچنین تصادفی که به پاهایش آسیب رسانده است؛ به بی‌خوابی دچار شده است و سعی می‌کند داستانی را در ذهنش بپروراند تا از فکر کردن به اتفاقات ناگواری که تاکنون برایش افتاده است فرار کند.
داستان بعدی، داستانی است که بریل در ذهنش می‌نویسد، در این داستان سرنوشت آمریکا از انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۰ عوض شده است. برج‌ها دوقلو سرجای خود هستند و حادثه یازده سپتامبر رخ نداده است. آمریکا در عراق نمی‌جنگد و در عوض ایالت‌های مختلف آمریکا با هم وارد جنگ داخلی شده‌اند. مردی به نام اون بریک که شعبده‌باز مهمانی‌ها است به این دنیا پرتاب شده است و موظف می‌شود زندگی شخصی را به پایان برساند که مسئول این جنگ است و او کسی نیست جز آگوست بریل که آفریننده این داستان است و این به نوعی خودکشی نویسنده است.

معرفی کتاب مردی در تاریکی نوشته پل استر | رمان | پیشنهاد کتاب کتابیسم
معرفی کتاب مردی در تاریکی نوشته پل استر | رمان | پیشنهاد کتاب کتابیسم

بریل از آشنایی با همسرش و از دست دادن او صحبت می‌کند. از خواهرش و ماجرای ناراحت‌کننده او در مواجهه با مرگ همسرش. از دخترش که شوهرش او را به خاطر زن دیگری رها کرده است و در نهایت از نوه‌اش که دوست پسرش در عراق به طرز فجیعی کشته شده است. بریل توان مقابله با این حجم از اندوه و افسردگی را ندارد اما می‌کوشد برای دختر و نوه‌اش التیام‌بخش باشد. پل استر در مردی در تاریکی قصد دارد این حقیقت را بیان کند که همه زندگی‌ها، تراژدی‌های خاص خودشان را دارند و بشر در طول حیاتش دردهای عمیقی را تجربه می‌کند اما مهم این است که زندگی ادامه دارد و تا زمانی که زندگی پابرجاست انسان باید با این دغدغه‌ها کنار بیاید.

مردی در تاریکی با ترجمه خجسته کیهان توسط نشر افق به چاپ رسیده است.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.