معرفی کتاب مکبث نوشته ویلیام شکسپیر به همراه فیلم


1
معرفی کتاب مکبث نوشته ویلیام شکسپیر به همراه فیلمReviewed by هادی مطلق on May 16Rating: 5.0معرفی کتاب مکبث نوشته ویلیام شکسپیر به همراه فیلم | نمایشنامه | پیشنهاد کتاب کتابیسممکبث اثر ویلیام شکسپیر ، یکی از غم انگیزترین و قدرتمندترین کارهای او به شمار می‌رود. بسیاری سال انتشار مکبث را بین سال‌های 1599 و 1606 می‌دانند،

معرفی کتاب مکبث – مقدمه

معرفی کتاب مکبث نوشته ویلیام شکسپیر
معرفی کتاب مکبث نوشته ویلیام شکسپیر

مکبث اثر ویلیام شکسپیر، یکی از غم انگیزترین و قدرتمندترین کارهای او به شمار می‌رود. بسیاری سال انتشار مکبث را بین سال‌های ۱۵۹۹ و ۱۶۰۶ می‌دانند، اما سال ۱۶۰۶ تاریخ معتبرتری برای انتشار این نمایشنامه می‌باشد. بعلاوه، مکبث کوتاهترین تراژدی شکسپیر نیز محسوب می‌شود، که داستان پادشاه اسکاتلندی شجاعی به نام مکبث است، که ۳ جادوگر به قدرت رسیدن او را به عنوان پادشاه اسکاتلند، در آینده پیش بینی می‌کنند؛ همین پیش گویی، آغازگر ماجراهای نمایشنامه است.

معرفی کتاب مکبثداستان

مکبث و لیدی مکبث
مکبث و لیدی مکبث

مکبث‌در این نمایشنامه، به عنوان یک قهرمان سلحشور در میدان‌های رزم معرفی شده است. درواقع او یک شخصیت بسیار جاه طلب است که خواننده از طریق خلوت او و تک گویی‌هایش به این خصوصیت پی‌ می‌برد. اما شجاعت وی تنها در میدان‌های نبرد نمود دارد، بعد از پیش گویی جادوگران و به خاطر عذاب ناشی از قتل شاه دانکن، شخصیت ضعیف مکبث نیز برای خواننده نمایان می‌شود. درواقع شکسپیر از مکبث برای نشان دادن اثرات مخرب جاه طلبی و گناه، بر روی انسان استفاده می‌کند.

ممکن است عده‌ای شخصیت مکبث را در زمره شخصیت‌های شیطانی دسته‌بندی کنند، اما شخصیت ضعیف او، او را از انسان‌های پست فطرت آثار دیگر شکسپیر، مانند لاگو در اتلو، ریچارد سوم در نمایشنامه ریچارد سوم و ادموند در شاه لیر، متمایز می‌سازد؛ زیرا برخلاف مکبث، همه این افراد توانایی پیروزی بر احساس گناه و عذاب وجدان خود را دارند.

معرفی کتاب مکبثمنشأ داستان

معرفی کتاب مکبث نوشته ویلیام شکسپیر
معرفی کتاب مکبث نوشته ویلیام شکسپیر

همانطور که گفته شد، نمایشنامه براساس واقعیت تاریخی اسکاتلند نوشته شده است. تاربخ و ادبیات اغلب آیینه یکدیگرند، اما گاهی نیز با حقیقت مغایرت دارند؛ نمایشنامه مکبث شکسپیر، مثالی از این مغایرت است. شکسپیر در این نمایشنامه حقایقی را به صورت معما به داستان اضافه کرده و درام را شکل می دهد. یکی از تنها موارد حقیقی در این اثر، این است که مکبث بر پادشاه دانکن غلبه می کند و او را به قتل می رساند.

داستان واقعی با داستان شکسپیر، بسیار متفاوت از هم هستند؛ شکسپیر شخصیت های داستان واقعی را برای لذت بخش کردن نمایشنامه خود، تغییر می دهد. شخصیت اصلی در این نمایشنامه به عنوان شخصیت ضعیفی معرفی می‌شود که در برابر توهین همسر خود نیز، عکس العملی نشان نمی‌دهد. اما در طول داستان، او متوجه گناه خود شده، بسیار وحشت زده می‌شود و هرآن احساس می‌کند که مورد آزار ارواح قرار گرفته است.

معرفی کتاب مکبثفیلم معرفی کتاب

معرفی کتاب مکبث نوشته ویلیام شکسپیر
معرفی کتاب مکبث نوشته ویلیام شکسپیر

در این قسمت ویدیو کوتاهی در رابطه با معرفی کتاب مکبث که زیرنویس آن توسط گروه کتابیسم تهیه گردیده را می‌توانید ملاحظه نمایید:

[aparat id=”REl1I”]

متن تهیه شده برای معرفی کتاب ابتدا در تاریخ ۱ مهر ماه ۱۳۹۴ منتشر شده و پس از آن نسخه‌های جدید به تدریج ویرایش و منتشر گردیده و در نهایت فیلم معرفی کتاب به آن افزوده شده است.

مخاطبان و علاقه مندان می‌توانند متن‌های معرفی کتاب خود را برای مجموعه کتابیسم ارسال نمایند تا متن‌ها پس از بازخوانی به نام خود نویسنده در سایت قرار گیرد.


Like it? Share with your friends!

1

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.