معرفی کتاب ارباب حلقه‌ها نوشته جی آر آر تالکین


2
معرفی کتاب ارباب حلقه‌ها نوشته جی آر آر تالکینReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Nov 26Rating:

ارباب حلقه‌ها، یک رمان حماسی تخیلی نوشته شده توسط نویسنده انگلیسی، تالکین (۱۸۹۲-۱۹۷۳) می‌باشد. داستان درواقع دنباله رمان تخیلی همین نویسنده است، که در سال ۱۹۳۷ به نام هابیت منتشر شده است؛ اما در نهایت به یک کار گسترده ختم شده است. رمان در بین سال‌های ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۹ نوشته شده است، که در ۳ جلد با نام‌های یاران حلقه، دوقلعه و بازگشت شاه از سال ۱۹۵۴ تا ۱۹۵۵ منتشر شد. ارباب حلقه‌ها، با بیش از ۱۵۰ میلیون نسخه فروخته شده، یکی از پرفروش ترین رمان‌های جهان به شمار می‌رود. شخصیت اصلی رمان، سائورون است. اولین کار شیطانی او، ساخت یک حلقه برای کنترل ۱۹ حلقه قدرت دیگر بود، که به همین دلیل ارباب حلقه‌ها نام گرفت.

محبوبیت هابیت باعث شد ناشران آن درخواست ادامه کتاب را داشته باشند. تالکین در پاسخ به این درخواست با اشاره به اینکه کار نوشتن او به طور غیر معمول آرام و یا کند است شروع به روایت این کتاب کرد. بنابراین تالکین در ۴۵ سالگی شروع به نوشتن داستان ارباب حلقه‌ها کرد. نگارش داستان تا ۱۲ سال پس از آن نیز ادامه یافت؛ یعنی در سال ۱۹۴۹ و تا سال ۱۹۵۵ به طور کامل منتشر نشد؛ یعنی تا زمانی که تالکین ۶۰ ساله بود. نوشتن کتاب به خاطر موقعیت دانشگاهی تمام وقت تالکین، به کندی پیش می‌رفت.

بسیاری از شخصیت‌ها و مکان‌های داستان، مربوط به دوران کودکی تالکین در بیرمنگام می‌باشد. هم چنین داستان بر شخصیت‌هایی مانند هابیت‌ها، جن‌ها، انسان‌ها، کوتوله‌ها و جادوگران متمرکز است. علاوه بر این، ارباب حلقه‌ها به عنوان اکتشاف شخصی تالکین از علایقش در زمینه‌های زبان‌شناسی، مذهب (مخصوصاً کاتولیک رومی)، قصه‌های پریان، اسطوره شناسی آلمانی و نروژی و هم چنین افسانه شناسی سلتی، اسلاو، ایرانی، یونانی و فنلاندی، مطرح می‌شود.

تالکین در این کتاب، به طور مستقیم به هیچ فرقه و مذهبی اشاره نمی‌کند، بلکه مضامین فلسفه اخلاقی و کیهان شناسی ارباب حلقه‌ها، به جهان بینی کاتولیکی نویسنده اشاره دارد. البته تالکین در یکی از نامه‌هایش می‌گوید: «ارباب حلقه‌ها، یک کار کاتولیک و مذهبی است». اگرچه این مطلب به صورت خودآگاه در داستان مشهود نیست، بلکه پس از بازنگری داستان و از درون نمادها می‌توان به مضامین مذهبی آن پی‌برد. 


Like it? Share with your friends!

2

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.