معرفی کتاب لینکلن در باردو | برنده جایزه بوکر ۲۰۱۷


0
معرفی کتاب لینکلن در باردو | برنده جایزه بوکر 2017Reviewed by پرستو آشتیان on Jun 27Rating: 5.0معرفی کتاب لینکلن در باردو | برنده جایزه بوکر 2017 | بوکر | پیشنهاد کتاب کتابیسم لینکلن در باردو عنوان اولین رمان جرج ساندرز است که جایزه بوکر سال 2017 را برای نویسنده به ارمغان آورد. جرج ساندرز آمریکایی با انتشار مجموع داستان‌هایش از سا

لینکلن در باردو عنوان اولین رمان جرج ساندرز است که جایزه بوکر  سال ۲۰۱۷ را برای نویسنده به ارمغان آورد. جرج ساندرز آمریکایی با انتشار مجموع داستان‌هایش از سال ۱۹۹۶، خوانندگان را به نبوغش در استفاده از زبان و داستان‌پردازی علاقمند کرده بود و بسیاری بی‌صبرانه در انتظار انتشار رمان لینکلن در باردو بودند. نوشته‌های ساندرز غالبا لحن طنزگونه دارند و پرسش‌های اخلاقی و فلسفی را در ذهن مخاطب برمی‌انگیزند. شیوه نوشتار ساندرز بسیار مود تحسین قرار گرفته است اما نکته‌ای که در مورد اولین رمانش پررنگ‌تر به نظر می‌رسد؛ ایده‌ی خلاقانه‌ی او در آفرینش این کتاب است. لینکلن در باردو از منظری کاملا متفاوت به برهه‌ای از زندگی آبراهام لینکلن می‌نگرد و دید تازه‌ای را در مورد این مرد مرموز به وجود می‌آورد.

معرفی کتاب لینکلن در باردو | برنده جایزه بوکر 2017 | بوکر | پیشنهاد کتاب کتابیسم
معرفی کتاب لینکلن در باردو | برنده جایزه بوکر ۲۰۱۷ | بوکر | پیشنهاد کتاب کتابیسم

لینکلن در باردو الهام گرفته از مرگ ویلیام، پسر یازده ساله‌ی آبراهام لینکلن در بحبوحه‌ی جنگ‌های داخلی آمریکاست. ویلی در حالی از حصبه می‌میرد که پدرش سخت درگیر ایفای نقش تاریخی خود در اغتشاشات و جنگ بین سیاهپوستان و سفیدپوستان در ایالت‌های مختلف آمریکاست. گزارش شده است که آبراهام لینکلن پس از مرگ ویلی چندین بار به تنهایی و در غمگین‌ترین حالت ممکن به سردابه کلیسا سر زده است تا پیکر فرزندش را در آغوش بگیرد و همین موضوع برای جرج ساندرز منبع الهامی می‌شود تا یک رمان نزدیک به ۴۰۰ صفحه‌ای بنویسد. در این کتاب رویدادهای تاریخی با داستان‌هایی تخیلی در هم‌آمیخته‌اند. ساندرز گاه به گزارشات و نقل قول‌ها استناد می‌کند و گاه در پی ساختن و پرداختن جنبه‌ای از داستان است که کسی از آن مطلع نیست و آن شبی است که ویلی برای اولین بار در عالم مردگان حاضر می‌شود.
باردو در مکاتب بودایی عالمی میانی است که بین مرگ و تولد دوباره قرار می‌گیرد و ماهیتی شبیه به برزخ دارد. ویلی کوچک در باردو با روح‌های بدون جسم دیگری همراه می‌شود و هر کدام این روح‌ها داستان و حسرتی در دنیا را با خود حمل می‌کنند. کتاب راویان متعددی دارد که به طور پیوسته و با ریتمی تند داستان را پیش می‌برند. خواندن لینکلن در باردو به افرادی پیشنهاد می‌شود که به دنبال کتابی با سبکی متفاوت و ایده‌ای نو هستند، همچنین کسانی که علاقمند به شخصیت و زندگی آبراهام لینکلن و یا تاریخ آمریکا هستند. این کتاب با عنوان لینکلن در برزخ توسط رعنا موقعی به فارسی ترجمه شده و نشر ستاک آن را به چاپ رسانده است.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.