معرفی فیلم لیلا برای همیشه ساخته لوکاس مودیسن سال ۲۰۰۲


0
معرفی فیلم لیلا برای همیشه ساخته لوکاس مودیسن سال 2002Reviewed by رها فتاحی on Oct 19Rating: 5.0معرفی فیلم لیلا برای همیشه ساخته لوکاس مودیسن سال 2002 | فیلم | پیشنهاد کتاب کتابیسم لیلا برای همیشه داستانِ زندگی در ناامیدی و سیاهی مطلق است. زندگی دختری شانزده ساله، در یکی از کشورهای جدا شده از شوروی که غرق در فقر و فلاکتِ پس از فروپاشی.

لیلا برای همیشه داستانِ زندگی در ناامیدی و سیاهی مطلق است. زندگی دختری شانزده ساله، در یکی از کشورهای جدا شده از شوروی. کشوری غرق در فقر و فلاکتِ پس از فروپاشی. جامعه‌ای از هم‌گسیخته که چیزی برای دلخوشی و شادی، چیزی برای زندگی در آن نیست. در این بسترِ سراسرِ تلخی و سیاهی، سفر به هرکجای جهان که زیر سایه‌ی شوروری نباشد، دروازه‌ای روبه خوشبختی است، دروازه‌ای که در همان ابتدای فیلم، برای لیلیا، نوجوانِ زیبای فیلم باز شده است. لیلیا، میانِ آن همه رنگِ تیره، با موهای طلایی و چهره‌ی زیبایش سرشار از سرخوشی و زندگی پا به خیابان می‌گذارد تا به دوستان و آشنایان خبر بدهد که قرار است به همراه مادرش به آمریکا برود. به هرچه در آن سرزمین و اطرافش است پشت می‌کند، بی‌واهمه می‌خندد و شیطنت می‌کند و به دیگران فخر می‌فروشد که دوست‌پسرِ مادرش قرار است آن‌ها را به آمریکا، به سرزمین خوشبختی ببرد و دیگر قرار نیست در جایی زندگی کنند که جای زندگی نیست.
لیلا برای همیشه اما کمی پس از این سرزندگی آغاز می‌شود، جایی که سرِ میز شام، لیلیا می‌فهمد قرار نیست همراه مادر و دوست‌پسرش برود، آن‌ها قرار است او را جا بگذارند و با وعده‌ی سنجیدن اوضاع در آمریکا او را دلخوش رها کنند. مخاطب اما همانجا می‌فهمد این اتفاق هرگز نخواهد افتاد، لیلیا قرار است در این سرزمینِ خاکستری باقی بماند. قرار است خودش بارِ زندگی‌اش را بردوش بکشد.
زندگی لیلیا پس از رفتن مادرش مسیری پرشتاب را به سمتِ نابودی طی می‌کند، مسیری که فقر، فحشا، قاچاق انسان، عشق و دوستی را به‌سرعت برای لیلیا بدل به تجربه‌هایی اندوخته می‌کند.
لیلا برای همیشه تصویری سیاه اما حقیقی از بحرانِ شرقِ اروپا پس از فروپاشی می‌دهد. خانواده‌هایی ازهم‌پاشیده که نه برای خودشان و نه برای دیگران لبخندی به‌دنبال نخواهند داشت. در این میان اما، رفاقتی مابین لیلیا و پسربچه‌ای به نام ولودیا شکل می‌گیرد. دوستی‌ای که قرار است برای همیشه تداوم داشته باشد. پسربچه‌ای که سرنوشتش بهتر از لیلیا نیست، با تمام توان به او عشق می‌ورزد و تنها ردپا و رنگ‌وبوی زندگی در آن سرزمینِ انگار نفرین‌شده می‌شود.
لیلا برای همیشه ساختاری خطی و ساده دارد تا به مخاطب به رئال‌ترین شکل ممکن نشان دهد بحران‌های سیاسی و اجتماعی چه برسر شور و شوق زندگی در کودکان و نوجوانان می‌آورد. در فیلم، پس از مرگِ ولودیا سکانس درخشانی وجود دارد؛ لیلا در خواب می‌بیند ولودیا که بدل به فرشته شده با بال‌های سفیدش به دیدنِ لیلیا می‌آید تا به او هدیه‌ای بدهد. هدیه‌ای که بر بامِ بلندِ ساختمانی قرار است اهدا شود، چیزی نیست جز تمامِ دنیا. لیلیا، برای همیشه می‌تواند دنیا را داشته باشد. ولودیا به او می‌گوید علی‌رغم تمام اتفاقات تو فقط یک‌بار زندگی می‌کنی و وقتی بمیری برای همیشه مرده‌ای. اما آیا یک‌بار زندگی در سرزمین و دنیایی که جای مناسبی برای زندگی نیست، می‌تواند چیزی ارزشمند باشد؟ لیلیا به دنیای اطرافش نگاه می‌کند، به شهرِ مه‌گرفته و خاکستری و بی‌رنگ و به ولودیا می‌گوید: «این دنیا زیاد هم چیز جذابی نیست، همه‌جا مه‌گرفته و بی‌رنگه.»
لیلیا برای همیشه حکایتِ همین دنیا است، دنیایی که جای جذابی برای زندگی نیست.

عنوان: لیلا برای همیشه/ Lilya 4-ever
سال ساخت: ۲۰۰۵
کارگردان: لوکاس مودیسن/ Lukas Moodysson
زمان: ۱۰۹ دقیقه
بازیگران: Oksana Akinshina/ Artyom Bogucharsky


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.