معرفی کتاب روشنایی ماه اوت نوشته ویلیام فاکنر

معرفی کتاب روشنایی ماه اوت نوشته ویلیام فاکنر

1
3579
رمان روشنایی ماه اوه نوشته ویلیام فاکنر
رمان روشنایی ماه اوه نوشته ویلیام فاکنر
معرفی کتاب روشنایی ماه اوت نوشته ویلیام فاکنرReviewed by محمدهادی علیپورمطلق on Jul 10Rating:

روشنایی ماه اوت عنوان کتاب ویلیام فاکنر است که در ژانر گوتیک جنوبی و با رویکرد مدرنیسم نوشته شده است. این کتاب یکی از آثار مشهور فاکنر است که نام آن تقریبا در تمامی لیست‌هایی که از رمان‌های منتخب دنیا تهیه شده به چشم می‌خورد.

داستان کتاب روشنایی ماه اوت روایتی از زندگی و مرگ جو کریسمس یک دورگه آمریکایی است. شهر جفرسن یکی از شهرهای کوچک واقع شده در منطقه یوناپاتاوفا، محل رخ دادن داستان است. یوناپاتاوفا یک منطقه جغرافیایی داستانی ساخته ذهن فاکنر می‌باشد و داستان اکثر کتاب‌های فاکنر از جمله آبشالوم آبشالوم، گور به گور در این محل رخ می‌دهد.

کلبه سوخت کتاب روشنایی ماه اوت نوشته ویلیام فاکنر
کلبه سوخت کتاب روشنایی ماه اوت نوشته ویلیام فاکنر

جو کریسمس در داستان روشنایی ماه اوت به عنوان یک شخصیتی معرفی می‌شود که به دنبال پی بردن به حقیقت وجودی خود می‌باشد. همانند تمامی انسان‌های دیگر، کریسمس به دنبال کسب دانش خودشناسی بود و مانند گمشده‌ای ارزشمند آن را جستجو می‌کرد و فاکنر این سفر برای یافتن خویش را به خوبی به تصویر کشیده است.

این کتاب روش‌های مناسب و نامناسب جستجوی خویشتن را ارائه نموده، در بخشی از آن کریسمس از مشکلات خود فرار می‌کند و به دلیل کمبودهایش با دیگران خشونت می‌کند و در قسمت‌های دیگر داستان شخصیت‌هایی مانند لین و بیرون کمبودهای خود را تحمل می‌کنند و از بار مسئولیتی که زندگی به آنها تحمیل می‌کند شانه خالی نمی‌کنند. همچنین هایتاور می‌آموزد که دستیابی به خودشناسی به هیچ وجه با فرار کردن از مشکلات به دست نمی‌آید و فرد باید برای کسب دانش در رابطه با خودش با مسائل و مشکلات روبرو شود.

رمان روشنایی ماه اوت نوشته ویلیام فاکنر
رمان روشنایی ماه اوت نوشته ویلیام فاکنر

همانند اکثر آثارش، فاکنر در کتاب روشنایی ماه اوت با رویکرد مدرنیسم به داستان سرایی پرداخته، و از روایت مرسوم خودداری کرده تا بتواند ویژگی‌های ذاتی و منشأ تصمیمات شخصیت‌های داستان را نمایان سازد. وی همچنین به خاطر اشتیاقش به  تحولات اجتماعی و تأثیر آن بر زندگی مردم، زمان داستان خود را در دوران پس از جنگ داخلی آمریکا قرار داده و چگونگی تلاش مردم برای بازسازی مجدد ارزش‌ها و ساختارهای اجتماعی را نقل می‌کند.

4.5/5 (2)

امتیاز دهی

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.