معرفی کتاب زندگی در پیش رو نوشته رومن گاری

0
1367
کتاب زندگی در پیش رو نوشته رومن گاری
کتاب زندگی در پیش رو نوشته رومن گاری
معرفی کتاب زندگی در پیش رو نوشته رومن گاریReviewed by پرستو آشتیان on May 4Rating:

زندگی در پیش رو نام رمانی از رومن گاری است که با نام مستعار امیل آژار منتشر کرده و بابت آن برای دومین بار برنده جایزه گنکور شده است.

راوی داستان، پسر‌بچه‌ی مسلمانی به نام محمد یا مومو است. او فرزند نامشروع است و مادرش حق سرپرستی او را ندارد و نزد شخصی به نام مادام رزا زندگی می‌کند که به نگهداری از بچه‌هایی مانند مومو اشتغال دارد. مادام رزا پیرزنی یهودی و از نجات‌یافتگان اردوگاه آشویتس می‌باشد.

مومو با وجود سن کمش اعتقادات و نقطه‌نظرات بسیار بزرگ مآبانه‌ای دارد، سختی‌ها و مشکلاتی که از ابتدای تولد با آنها مواجه بوده باعث شده که بسیار پخته‌تر و داناتر از هم‌سالان خود باشد. او با وجود تمام ناملایمت‌های دنیای وحشی، روحیه‌ای لطیف دارد و معتقد است “باید دوست داشت” و بدون دوست داشتن نمی‌توان زنده ماند.

درک مومو از مسائل فلسفی و حقایق پیرامونش به صورت خودآموخته و از طریق تجربیات بعضاً تلخ حاصل شده است. او علاقه‌ی شدیدی به مادام رزا دارد و قسمت اعظمی از مشغله‌ی ذهنیش از دست دادن مادام رزا می‌باشد که بسیار مریض است و امیدی به بهبودیش نمی‌رود. در مجموع کتاب به بیان تأثیرات وقایعی چون هولوکاست و مهاجرت نیز می‌پردازد.

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.