معرفی کتاب زندگی پس از زندگی نوشته کیت اتکینسون


0
معرفی کتاب زندگی پس از زندگی نوشته کیت اتکینسونReviewed by سید سعید کلاتی on May 22Rating: 5.0معرفی کتاب زندگی پس از زندگی نوشته کیت اتکینسون | رمان | پیشنهاد کتاب کتابیسممعرفی کتاب زندگی پس از زندگی : رمان زندگي پس از زندگي چهارمين اثر بلند داستاني و تحسين شده نويسنده شهير بريتانيايي کيت اتکينسون است.

رمان زندگی پس از زندگی چهارمين اثر بلند داستاني و تحسين شده نويسنده شهير بريتانيايي کيت اتکينسون است.

کيت اتکينسون (متولد ۲۰ دسامبر ۱۹۵۱، يورک، انگلستان) رمان‌نويس بريتانيايي است که آثارش به داشتن داستان‌هاي پيچيده، شکل تجربي خاص و شخصيت‌هاي عجيب معروف‌ هستند.

اتکينسون که از کودکي عاشق خواندن بود در دانشگاه داندي در رشتة ادبيات انگليسي ثبت نام کرد و در سال ۱۹۷۴ مدرک کارشناسي ارشد خود را گرفت. وي تحصيلات خود را تا مقطع دکتراي ادبيات در آمريکا ادامه داد، اما به گفتة خود هرگز نتوانست از پايان نامه‌اش دفاع کند. اگرچه او موفق به اخذ مدرک دکترا نشد، اما تأثير مطالعات وي دربارة عناصر سبک پست مدرنِ نويسندگان آمريکايي، مانند کورت ونه گات  بر آثارش، کاملاً محسوس است.

اتکينسون در اواخر دهه‌هاي ۱۹۷۰ و دهه ۱۹۸۰ داستان­های زيادي نوشت، اما در بسياري‌ از آنها نتوانست از علائق ادبي خود بهره بگيرد تا اين که بالاخره در سال ۱۹۸۶ مقام اول مسابقة داستان نويسي «داستان کوتاه زنان» را کسب کرد. اتکينسون در سال ۱۹۹۳ با داستان کوتاهي به نام «مادران کارميک، داستان يا واقعيت؟» موفق به دريافت جايزه «‌ايان سنت جيمز» شد. اين داستان کوتاه روايتگر سرنوشت دو زن بود که به دليل اقدام به خودکشي در بيمارستان بستري شده بودند.

به گزارش ساندي تايمز، نخستين رمان اتکينسون، «پشت صحنة موزه» در سال ۱۹۹۵ موفق شد با دريافت جايزة کتاب سال وايتبِرد به يکي از کتاب­هاي پرفروش سال تبديل شود. داستان اين رمان که‌ در منطقة يورکشاير رخ مي­دهد، توسط مردي به نام روبي لنوکس روايت مي­شود. لنوکس خواننده را در جريان سرگذشت پيچيدة خانواده­اش قرار مي­دهد و در خلال آن به شرح اتفاقات و حوادث مهم قرن بيستم مي‌پردازد و با بازگشت به گذشته، اسرار زندگي اجداد دور خود را فاش مي­کند.

دومين رمان اتکينسون، «چوگان انساني»، در سال ۱۹۹۷ منتشر شد که بر پايه نمط فلش­بک به روايت تاريخي داستان خانوادة فيرفکس مي‌پردازد. اتکينسون با استفاده از فلش بک­هاي بدون ترتيب زماني و رئاليسم جادويي هم به شخصيت اصلي داستانش، ايزابل فيرفکس، و هم به گذشته خانوادگي‌ او کيفيتي اسطوره­اي بخشيده است. تمايل اتکينسون به استفاده از صنايع ادبي در رمان بعدي­اش، «احساسات مرموز»  (۲۰۰۰)، به طرزي چشمگيري ملموس است. او در اين رمان از منابع مختلف براي توصيف موقعيت­ها و شخصيت­هاي خاص استفاده کرده است.

از ميان آثار اتکينسون زندگی پس از زندگی (۲۰۱۳) به‌شدت تحسين منتقدان را برانگيخت. اورسلا تاد شخصيت اصلي اين رمان است که چندين بار مي­ميرد و باز زنده مي­شود. اورسلا در هر زندگي جديدش با انتخاب­ها و موقعيت­هاي مختلفي رو به رو مي­شود که مي­توانند مسير تاريخ بشر را تغيير دهند.

داستان کتاب زندگی پس از زندگی

اورسُلا تاد در يکي از شب­هاي سرد و برفي زمستان سال ۱۹۱۰ در خانه­اي در حومه لندن متولد مي‌شود. هنگام تولد بند ناف دور گردنش مي‌پيچد و اين باعث مرگش مي­شود. همان شب اورسلا دوباره متولد مي‌شود و زنده مي‌ماند تا اين بار بتواند داستانش را تعريف کند. کودکي اورسلا تحت تأثير جنگ جهاني اول و رفتن پدرش به جنگ قرار مي‌گيرد. در کودکي چندين بار به دلايل مختلف، مثلاً شيطنت‌هاي برادر بزرگترش، موريس، تا پاي مرگ پيش مي‌رود، اما هر بار به نحوي از مرگ نجات مي‌يابد. اورسلا هرگز فرزند محبوب مادرش، سيلوي، نيست. در شانزده سالگي دوست برادرش به او تجاوز مي‌کند و اورسلا باردار مي‌شود، اما مجبور به سقط کودک مي شود. اين اتفاق باعث مي‌شود که رابطه او و مادرش سردتر از گذشته شود و اورسلا ترجيح مي­دهد خانواده را ترک کند.

با قدرت گرفتن هيتلر در آلمان و شروع جنگ جهاني دوم، اورسلا وارد يکي از تيم­هاي نجات  داوطلبانه شهر لندن مي‌شود و سعي مي‌کند جان مردم جنگ زده را نجات دهد. او در طول جنگ نيز چندين بار تا کام مرگ پيش مي­رود. او که از نزديک شاهد صحنه‌هاي وحشتناک و رقت­انگيز جنگ است، بهترين دوستانش را روي دامن خود از دست مي­دهد. برادر کوچکترش، تدي، که فرزند محبوب خانواده است، به عنوان خلبان ارتش در جريان يکي از حملات به دشمن در جنگ کشته مي شود، و جنگ به نوعي باعث از هم پاشيده شدن خانواده‌ تاد مي شود. و انتقام از هيتلر مي شود بزرگترين آرزوي زندگي اش……

رمان زندگی پس از زندگی در سال ۲۰۱۳ جايزه کتاب کوستا براي بهترين رمان را به خود اختصاص داد.

معرفی کتاب زندگی پس از زندگی : رمان زندگي پس از زندگي چهارمين اثر بلند داستاني و تحسين شده نويسنده شهير بريتانيايي کيت اتکينسون است.
معرفی کتاب زندگی پس از زندگی : رمان زندگي پس از زندگي چهارمين اثر بلند داستاني و تحسين شده نويسنده شهير بريتانيايي کيت اتکينسون است.

مترجم رمان خواندني و تحسين شده زندگی پس از زندگی سيد سعيد کلاتي مترجم، نويسنده و روزنامه­نگار متولد تهران است. کلاتي که به طور رسمي و حرفه­اي از سال ۱۳۸۴ وارد عرصه ترجمه شد، از همان ابتدا سعي در رعايت دو اصل زيبانويسي و وفاداري به متن نمود. که به گفته اغلب منتقدان اين دو ويژگي در آثار او محرز هستند.

نخستين ترجمه بلند کلاتي «نامه‌هايي از کابل» است که در سال ۱۳۹۱ توسط انتشارات اميرکبير منتشر شده است. اين کتاب نوشته شرارد کوپر کولز سفير سابق بريتانيا در افغانستان است که به شرح اتفاقات پشت پرده روابط بين حامد کرزاي و قدرت‌هاي بزرگ مي‌پردازد.

وي پس از ترجمه چند اثر سياسي و اجتماعي ديگر سراغ دلبستگي هميشگي خود، يعني ادبيات داستاني رفت. و با ترجمه اثري از کيت اتکينسون نويسنده صاحب سبک انگليسي، مخاطب فارسي زبان را براي نخستين بار با يکي از بهترين آثار اين نويسنده معروف بريتانيايي آشنا ساخت. «زندگي پس از زندگي» که توسط نشر هيرمند منتشر شده است.

پس از اين کتاب، او سراغ آخرين اثر ترجمه نشده نويسنده شهير آمريکايي ادگار لارنس دکتروف، معروف به اي ال دکتروف، «مغز اندرو»، رفت. درامي روانشناسانه و نفسگير در قالب گفتگويي دونفره ميان شخصيت اصلي داستان، اندرو، و پزشک معالجش که تا صفحه آخر خواننده را درگير خود مي‌کند.

کلاتي براي انتخاب سومين اثر خود سراغ ۱۰۰۰ کتابي که بر اساس سايت ليستولوژي بايد قبل از مرگ بخوانيم رفت و ششمين اثر اين ليست، که تاکنون ترجمه نشده بود، را برگزيد. وي در سومين همکاري خود با نشر هيرمند داستاني تاريخي-مدرن به قلم مارگارت درابل به نام «ملکه سرخ» را انتخاب کرد. اين کتاب، که روايت جديدي است از حيات و ممات يکي از مشهورترين ملکه هاي کُره­اي و همسرش پرنس سادو، مي‌تواند براي ذائقه شرقي مخاطبان ايراني شيرين باشد.

رمان زندگي پس از زندگي را انتشارات هيرمند در شمارگان ۱۰۰۰ چاپ و به بازار نشر عرضه کرده است.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.