معرفی کتاب کتابخانه عجیب نوشته هاروکی موراکامی

0
5166
کتابخانه عجیب، نوشته‌ی هاروکی موراکامی
کتابخانه عجیب، نوشته‌ی هاروکی موراکامی
معرفی کتاب کتابخانه عجیب نوشته هاروکی موراکامیReviewed by آیلار بهرامی on Feb 28Rating:

کتابخانه عجیب، از آثار نویسنده نام دار ژاپنی، هاروکی موراکامی است. این اثر از جهاتی متفاوت است با سایر آثاری که از موراکامی به انتشار رسیده است. آنچه در وهله اول توجه مخاطب را جلب می کند، آثار گرافیکی است به همراه داستان پیش می رود و کمک قابل توجهی به مخاطب برای تصور آنچه راوی روایت می کند، ارائه می دهد.

ماجرای این داستان سمبلیک از این قرار است که پسر دانش آموزی برای بر گرداندن کتاب هایی که به امانت گرفته به کتابخانه شهر می آید و بعد از پس دادن کتاب ها از کتابدار که پیر مردی مرموز است در خصوص اینکه آیا کتابی در باره” نحوه جمع آوری مالیات در امپراتوری عثمانی “در کتابخانه موجود است یا خیر سوال می کند. پیرمرد با آوردن کتابها او را مجبور می کند که در در اتاقی که در پس  راهروهای تاریک و پی در پی بماند و تمام متن کتاب ها را حفظ کند. خواندن و حفظ کردن متن کتاب ها، به گفته پیرمرد شرط اصلی آزادی پسرک است.در زندان، مرد دیگری با شمایل گوسفند هست که به پسرک میگوید با خواندن کتاب ها مغزش مثل خامه خوشمزه خواهد شد و پیرمرد کتابدار مغز او را خوهد خورد. از دیگر شخصیت ها دخترکی است که پسر او را در زندان می بینید و به او تعلق خاطر پیدا می کند. به جز این شخصیت ها، موراکامی از مادر پسرک و سار او، پرنده ای که از او نگه داری می کند نیز برای خواننده می گوید، منتها مادر پسرک بیشتر از آنکه شخصیت باشد، تیپ است. داستان اینگونه پیش می رود که پسرک با کمک مرد گوسفند نما و دختر زندانبان نقشه فرار از دست پیر مرد را می کشند و سعی بر عملی کردن آن می کنند.

به زعم عده ای، این اثر موراکامی اثری سمبلیک است و زندانی شدن پسرک در اتاقی در کتابخانه شهر و تلاشش برای فرار، را به سفری معنوی تشبیه می کنند که در آن تمام تعلقات مادی پسرک، از جمله کفش هایش از دستش می رود. کتابخانه عجیب در ایران، توسط آقای بهرنگ رجبی و با همکاری نشر چشمه به انتشار رسیده است.

5/5 (3)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.