معرفی کتاب بینوایان نوشته ویکتور هوگو

1
3769
بینوایان، نوشته‌ی ویکتور هوگو
بینوایان، نوشته‌ی ویکتور هوگو
معرفی کتاب بینوایان نوشته ویکتور هوگوReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Nov 9Rating:

ژان وال ژان که تنها به دلیل دزدیدن چند قرص نان به زندان افتاده است، پس از تلاش های بی ثمرش برای فرار از زندان،  سرانجام بعد از تحمل نوزده سال حبس آزاد می شود. بعد از این که جستجویش برای یافتن سرپناهی برای یک شب به نتیجه نمی رسد، کشیش میریل او را به کلیسای خود دعوت می کند و با اعتماد به او اجازه می دهد که شب را در کلیسا سپری کند. ژان وال ژان اما پاسخ اعتماد کشیش را با دزدیدن شمع دان ها و نقره های کلیسا می دهد. هنگامی که پلیس او را دستگیر می کند و به آن کلیسا باز می گرداند، کشیش ادعا می کند که آن وسایل نقره هدیه ای از طرف کلیسا به ژان وال ژان بوده است و با این دروغ مصلحتی او را آزاد می کند. ژان وال ژان از این برخورد کشیش متحول شده و بدل به انسان دیگری می شود که با راستی و زحمت زیاد زندگی را می گذراند. این ها بخشی از داستان پر کشش و شاهکار ماندگار ویکتور هوگو، بینوایان بود.

 در این کتاب هوگو ادعا می کند که عشق برترین هدیه ایست که یک نفر می تواند به شخص دیگری ببخشد و همیشه نمایش این کیفیت باید مهمترین هدف زندگی باشد. تغییر ژان وال ژان از یک انسان پر از نفرت و جنایتکاری سرسخت به یک نیکوکار دل رحم؛ تاکید هوگو بر عشق را می رساند، چون با محبت و عشق ورزیدن به دیگران است که وال ژان قادر به بخشیدن خویش تن می شود.

هوگو همچنین با استفاده از این رمان ساختار ناعادلانه و طبقاتی فرانسه را در قرن نوزدهم محکوم می کند و نشان می دهد که در چنین جامعه ای افراد خوب و بی گناه چگونه به افرادی خلافکار یا نیازمند تبدیل می شوند. هوگو به ویژه بر سه قسمت که نیاز به اصلاح دارند تمرکز می کند: آموزش و پروش، عدالت قضایی و وضعیت زنان. او بسیاری از پیام های خود را از طریق کاراکتر فانتین انتقال می دهد. زنی که به واسطه بی رحمی جامعه به فقر دچار شده و سرانجامی جز مرگ ندارد.

در بینوایان، ویکتور هوگو آثار و پیامدهای انقلاب فرانسه، شورش های آن زمان، اعدام ها و بازداشت های بی شمار را که در اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم رخ می دهند را دنبال می کند. به واسطه وقایع ظهور و سقوط ناپلئون و همچنین استقرار و فروپاشی سلطنت بوربن، هوگو احساسی از عدم اطمینان دائمی را که رویدادهای سیاسی بر زندگی روزمره تحمیل می کنند به خواننده می دهد. هرچند همدردی هوگو بیشتر از آشوب طلبان با جمهوری خواهان است، اما او از همه رژیم های بعد از انقلاب ۱۷۸۹ فرانسه، برای عدم توانایی در برخورد موثر با بی عدالتی های اجتماعی و از بین بردن سیستم طبقاتی سفت و سخت فرانسه انتقاد می کند.

بینوایان نه یک اثر ادبی صرف و نه یک کتاب تاریخی و سیاسی محض است، بلکه رمانی سرشار از نکات تاریخی و داستانی جذاب و پر کشش است با شخصیت هایی که به خوبی در کتاب ترسیم شده اند.

4.33/5 (6)

امتیاز دهی

یک دیدگاه

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.